Lankytojams

Atgal

Žaliūkių malūnininko sodyba-muziejus




2021 m.

SIGITOS MILVIDIENĖS PARODA „100 MAMUTĖS JUOSTŲ“
2021 m. brželio 2–20 d. Žaliūkių malūnininko troboje (Architektų g. 73, Šiauliai) buvo eksponuojama rinktinių juostų audėjos, tradicinių amatų meistrės Sigitos Milvidienės paroda „100 Mamutės juostų“, skirta rinktinių juostų audimo amato išsaugojimui ir populiarinimui ir autorės mamos Leonijos Malakauskienės, kurią visi artimieji vadina Mamute, 80 metų jubiliejui.
Sigitą Milvidienę daugelis žino kaip Šiaulių „Aušros“ muziejaus Etnografijos skyriaus vedėją. Tačiau ji yra ne tik muziejininkė, bet ir sertifikuotų tautinio paveldo produktų tradicinė amatininkė, aktyvi tautodailės parodų dalyvė, kuri įvairiuose kursuose ir seminaruose moko tradicinių amatų, demonstruoja juostų audimo amatą folkloro festivaliuose bei kituose renginiuose. Autorė dalyvavo daugelyje Lietuvos dainų, Šiaulių miesto švenčių, ne kartą buvo ir užsienio šalių folkloro bei liaudies amatų festivaliuose (Ukrainoje, Suomijoje, Danijoje, Lenkijoje, Rusijoje).
S. Milvidienės mama L. Malakauskienė visą gyvenimą audžia juostas ir kuria juostų raštus. Šio amato ji išmokė abi savo dukras, o jos – savo vaikus. L Malakauskienė sako, kad dukros ir vaikaičiai negalėjo netapti juostų audėjais: „Jau lovytėje gulėdami matė, kaip audžiama, o paaugę norėjo ir juostą pačiupinėti, ir patys pabandyti“. Ne veltui 2014 m. tautodailininkės L. Malakauskienės šeimai Šiaulių miesto savivaldybė skyrė kultūros ir meno premiją už etninės kultūros ir paveldo puoselėjimą, ilgametę aktyvią kūrybinę veiklą bei patirties perdavimą iš kartos į kartą.
Pageltusio popieriaus lapuose Mamutės ranka išrašyti ornamentai – parodos autorės įkvėpimo šaltinis. Raštai, kurie iki šiol buvo tik juodai balti ornamentai popieriuje, atgimė spalvingose rinktinėse juostose. Kiekvienam piešiniui parinkus spalvas, siūlus, pritaikius būdingus tam tikram regionui pakraštėlių spalvų derinius, sukurta unikali dviejų kartų – mamos ir dukros – kūrybą atspindinti rinktinių juostų kolekcija. Iš visų Mamutės pieštų ornamentų autorė atrinko 100 pačių įdomiausių ir autentiškiausių raštų, kurie atspindi įvairių Lietuvos regionų tradiciją. Parodoje eksponuojamose juostose yra žemaitiškų, aukštaitiškų, dzūkiškų ir suvalkietiškų raštų. Eksponuojamos juostos gali būti juosiamos prie tautinio kostiumo, prie folk stiliaus rūbų ar dovanojamos krikštynų, vestuvių progomis.
Juostos išaustos 2020–2021 m., buvo eksponuojamos Šiaulių Dailės galerijoje pavasarį vykusioje Šiaulių krašto tautodailės parodoje. Šios parodos metu vyko ir konkursinės parodos „Aukso vainikas“ regioninis turas, kuriame S. Milvidienė tapo laureate ir buvo apdovanota I vietos Diplomu.
 
Kolekcijos sukūrimą rėmė Lietuvos kultūros taryba.
Paroda veikė iki birželio 20 d.

2023 m.

Paroda „Lietuvių duona. Su savo kepalėliu visur stalą rasi“

Žaliūkių malūnininko sodyboje-muziejuje nuo rugsėjo 26 d. veikia Lietuvos liaudies buities muziejaus paroda „Lietuvių duona. Su savo kepalėliu visur stalą rasi“.

Ši inovatyvi paroda – tai pasakojimas apie duoną XIX a. pabaigoje – XX a. pirmoje pusėje, supažindinantis su visų Lietuvos etnografinių regionų derliaus nuėmimo įrankiais, duonos minkymo indais, kepimo reikmenimis, raikymo būdais, atskleidžiantis duonos panaudojimą kalendorinėse ir šeimos šventėse.

Paroda veikia 2023 m. rugsėjo 26 d. – 2023 m. spalio 15 d.

Projektą finansuoja Lietuvos kultūros taryba.