Lankytojams

XX a. tarpukario batai

Atsukime laiką atgal ir sugrįžkime į praėjusio amžiaus tarpukario Lietuvą, pažymėtą žaisminga to laikotarpio mados atmosfera, kai įnoringi tarpukario mados vėjai veikė ne tik drabužius, šukuosenas, bet ir konservatyvesnę sritį – avalynę (1, 2 nuotr. galerijoje).

XX a. 4 deš. Lietuva sutiko ne tik pagerėjusia ekonomine padėtimi, naujomis statybomis, bet ir europinio lygio mados kultūra.

To meto mada – tai tiesaus kirpimo suknelės, ilgi perlų karoliai, dažniausiai surišami mazgu apačioje, galvos papuošalai su stručio, povo plunksnelėmis, pirštinės, įvairių spalvų šilkinės kojinės, trumpų plaukų šukuosenos, atvira avalynė. Madingos spalvos: juoda, balta, ruda (3–6 nuotr. galerijoje).

Tarpukario Lietuvos gyventojai vertino kokybę. Damos, vykdamos į aukštuomenės balius, audavosi batelius, parsivežtus iš Europos, dažniausiai iš Paryžiaus, Rygos (7 nuotr. galerijoje).

Eilinės miestietės ir ūkininkaitės pasitenkindavo vietinių fabrikų, batsiuvių gaminama ir siuvama avalyne. Smulkesnių ar stambesnių batsiuvių dirbtuvių kiekviename mieste ar miestelyje buvo daugybė. Jie turėjo savo vartotojus ir neketino konkuruoti su stambiaisiais avalynės fabrikais, tokiais kaip Kaune veikę guminės avalynės fabrikai „Guma", „Inkaras", odinės avalynės gamintojai G. L. Falkauskas, „Lithuania", taip pat „Segall & Ko" Klaipėdoje ar „Batas" Šiauliuose (8, 9 nuotr. galerijoje).