Lankytojams

Atgal

Virtuali paroda „Pasivaikščiojimai laiku: kalnai ir kalvos Šiauliuose“

Septynerius metus į įvairius renginius ir veiklas visoje Lietuvoje kvietęs bendras muziejų projektas „Lietuvos muziejų kelias“ 2019 m. pradėjo antrąjį plėtros etapą – trimetę nacionalinės kultūrinės tapatybės formavimo ir puoselėjimo programą „Tėvynės ieškojimas“. 2019 m. „Lietuvos muziejų kelio“ renginių programa siūlė ieškoti Tėvynės pasitelkus temos „Lietuvos kraštovaizdžiai: vandenų kultūrinė atmintis“ vaizdinius ir juos aktualizuojančias veiklas. Prisijungęs prie projekto Šiaulių „Aušros“ muziejus parengė virtualią parodą „Brendant laiku: vandenų istorijos Šiauliuose“ (https://www.ausrosmuziejus.lt/brendant-laiku-vandenu-istorijos-siauliuose/).
2020 m. „Lietuvos muziejų kelias“ pakvietė pasižvalgyti nuo kalnų, kalvų ir piliakalnių,  atskleisti jų kultūrinę atmintį dailėje, muzikoje, folklore, fotografijose, kitose meno ir istorijos formose. Šiaulių „Aušros“ muziejus taip pat dalyvavo Lietuvos muziejų kelio projekte „Lietuvos kraštovaizdžiai: kalnų ir kalvų kultūriniai reginiai“ ir parengė virtualią parodą „Pasivaikščiojimai laiku: kalnai ir kalvos Šiauliuose“.
Urbanistinį Šiaulių peizažą nuo seno formavo reljefas: į miestą vedantys keliai, supantys vandens telkiniai. Kalvos išsiskyrė miesto kraštovaizdyje, nulėmė jo raidos kryptis, buvo svarbių Šiaulių istorinių įvykių liudininkės ir tapo neatsiejama šiauliečių gyvenimo dalimi. Vienos kalvos ir dabar tebėra svarbios, lankomos (Salduvės kalnas, Sukilėlių kalnelis), kitos išliko tik žmonių atmintyje ir tebevartojamuose pavadinimuose (Kalniukas, Kaukazas), o kai kurios taip įsiliejo į urbanistinį miesto peizažą, kad tapo neatsiejama jo dalimi ir net nebepastebimos (senosios Šiaulių kapinės, evangelikų liuteronų bažnyčios kalva).
Parodoje eksponuojami Šiaulių „Aušros“ muziejuje sukauptos senosios fotografijos, atvirukai ir meno kūriniai, kuriuose įamžintos kalvotosios Šiaulių vietovės bei parodos rengėjų Virginijos Ostašenkovienės ir dr. Ernesto Vasiliausko užfiksuoti šių dienų vaizdai, atspindintys jų kaitą metų tėkmėje. Virtuali paroda leidžia naujai pažvelgti į gerai žinomus ir ne kartą lankytas Šiaulių kalvas, stabtelėti prie šiauliečio akiai įprastų ir nebepastebimų kalnelių, atskleidžia įdomių istorinių faktų ir legendų apie juos.