2019 m. birželio mėn. į muziejų sugrįžo restauruota unikali suknelė (ŠAM, E-Pg4580). Ją dėvėjo šiaulietė Stanislava Venclauskienė (1874–1958), aktorė, režisierė, visuomenės ir kultūros veikėja, užauginusi ir išauklėjusi daugiau kaip šimtą našlaičių ir beglobių vaikų. Suknelę pasiuvo nežinoma siuvėja XX a. I p. iš acetatinio šilko, medvilnės, dirbtinės odos, papuošė karoliukais. Suknelė siūta mašina ir rankomis.
BŪKLĖ PRIEŠ RESTAURAVIMĄ
Suknelė neplauta, nevalyta, dėmėta, nešvari. Daugiausiai dėmių ir dėmelių buvo priekinėje dalyje. Suknelė labai išblukusi, ypač viršutinės klosčių dalys ir pečių linija. Kai kurios siūlės prairusios, palanka net keturiose vietose nuirusi. Suknelė skylėta: buvo nedidelių skylučių (apie 36) ir dvi didelės (apie 9 x 7 cm ir apie 4,5 x 3,5 cm). Dirželio galas nuplyšęs (apie 3 cm).
RESTAURAVIMO DARBAI
Suknelės dėmės valytos cheminėmis priemonėmis. Ji išplauta, džiovinta kambario temperatūroje horizontalioje padėtyje. Sunykusioms audinio vietoms atkurti pasirinktas lopymo metodas.
MANEKENO FORMAVIMAS
Suknelei eksponuoti parinktas standartinis pramoninis manekenas. Iš sintepono suformuotos rankos, pakoreguotas torsas. Iš gelsvo viskozinio pamušalinio audinio pasiūtas prigludęs prie suformuoto manekeno drabužis. Pakoreguotas manekenas aprengtas pasiūta juoda viskozine trikotažine glaustinuke. Manekenas aprengtas suknele.
Stanislavos Venclauskienės suknelė bus eksponuojama naujoje Šiaulių „Aušros“ muziejaus ekspozicijoje, skirtoje Šiaulių istorijai, Venclauskių namuose.
Suknelę restauravo Prano Gudyno restauravimo centro aukščiausiosios kategorijos tekstilės restauratorė Jurga Bogdanaitė.
Restauravimą rėmė Lietuvos kultūros taryba.
Mūsų svetainė naudoja slapukus (angl. cookies). Šie slapukai naudojami statistikos ir rinkodaros tikslais.
Jei Jūs sutinkate, kad šiems tikslams būtų naudojami slapukai, spauskite „Sutinku“ ir toliau naudokitės svetaine.
Kad veiktų užklausos forma, naudojame sistemą „Google ReCaptcha“, kuri padeda atskirti jus nuo interneto robotų, kurie siunčia brukalus (angl. spam) ir panašaus tipo informaciją.
Taigi, kad šios užklausos forma užtikrintai veiktų, jūs turite pažymėti „Sutinku su našumo slapukais“.
Jūs galite pasirinkti, kuriuos slapukus leidžiate naudoti.
Plačiau apie slapukų ir privatumo politiką.
Funkciniai slapukai (būtini)Šie slapukai yra būtini, kad veiktų svetainė, ir negali būti išjungti. Šie slapukai nesaugo jokių duomenų, pagal kuriuos būtų galima jus asmeniškai atpažinti, ir yra ištrinami išėjus iš svetainės. |
|
Našumo slapukaiŠie slapukai leidžia apskaičiuoti, kaip dažnai lankomasi svetainėje, ir nustatyti duomenų srauto šaltinius – tik turėdami tokią informaciją galėsime patobulinti svetainės veikimą. Jie padeda mums atskirti, kurie puslapiai yra populiariausi, ir matyti, kaip vartotojai naudojasi svetaine. Tam mes naudojamės „Google Analytics“ statistikos sistema. Surinktos informacijos neplatiname. Surinkta informacija yra visiškai anonimiška ir tiesiogiai jūsų neidentifikuoja. |
|
Reklaminiai slapukaiŠie slapukai yra naudojami trečiųjų šalių, kad būtų galima pateikti reklamą, atitinkančią jūsų poreikius. Mes naudojame slapukus, kurie padeda rinkti informaciją apie jūsų veiksmus internete ir leidžia sužinoti, kuo jūs domitės, taigi galime pateikti tik Jus dominančią reklamą. Jeigu nesutinkate, kad jums rodytume reklamą, palikite šį langelį nepažymėtą. |