GYVENIMO IR VEIKLOS APRAŠYMAS
Asmeninė informacija:
RAIMUNDAS BALZA, gimęs 1965 m. gegužės 31 d. Šiauliuose.
Tel. 8 687 16681, el. p. raimundasbalza@gmail.com
Išsilavinimas: Vilniaus universitetas, Istorijos fakultetas. Istorikas ir visuomenės mokslų dėstytojas.
Stažuotės:
2002–2004 m. – Rusijos Federacijos kultūros ministerijos Maskvos meno, kultūros ir turizmo darbuotojų kvalifikacijos kėlimo akademijos Muziejininkystės katedra (temos: Aktualiausios šiuolaikinių muziejų problemos; Muziejų vadyba ir marketingas; Pagrindinės muziejininkystės ir muziejinių komunikacijų problemos).
2005 m. – Tarptautinė muziejų taryba ICOM (Brestas, Baltarusija), Lvovo (Ukraina) turizmo ir kultūros valdyba (tema ,,Sienų kaita – identiteto pokyčiai“).
2006 m. – Baltarusijos valstybinis kultūros problemų institutas prie Baltarusijos Respublikos kultūros ministerijos (tema „Muziejų vadyba ir marketingas“).
Kitos svarbios kompetencijos:
1996 ir 2001 m. R. Balza atestuotas, suteikiant nekilnojamų kultūros vertybių apsaugos specialisto kvalifikaciją (paminklosauga; vertybių paieška ir apskaita; apskaitos ir mokslo tyrimų organizavimas ir valdymas; paminklotvarka; valstybinis valdymas – II kategorija, atestato Nr. 109 E; istorijos vertybių ekspertas – IV kategorija, atestato Nr. 140 E; istorinės meninės raidos ekspertas – II kategorija, atestato Nr.
140 E; nekilnojamųjų kultūros vertybių valdymo, apsaugos ir kontrolės valstybinis reguliavimas, nekilnojamųjų kultūros vertybių paieška ir apskaita – IV kategorija, atestato Nr. 109 V).
2011 m. atestuotas suteikiant (paveldosaugos (specialiosios) ekspertizės atlikimas; nekilnojamųjų kultūros vertybių vertinimo specialioji ekspertizė, mitologinio, istorinio, memorialinio nekilnojamojo kultūros paveldo) ekspertizės specialisto kategoriją, atestato Nr. 2066 ir 2016 m. lapkričio 3 d. atestatas Nr. 4152.
Darbinė veikla:
1991–1995 m. – Kultūros paveldo inspekcijos Šiaulių apygardos viršininkas.
1995–1997 m. – Kultūros vertybių apsaugos departamento Šiaulių teritorinio padalinio vadovas. Nuo 1997 m. – Šiaulių ,,Aušros“ muziejaus direktorius.
Kiti faktai:
Įgyvendinti projektai: „Šiaulių „Aušros“ muziejaus buv. Ch. Frenkelio rūmų rekonstravimas“ (2003–2005 m.), „Šaulių „Aušros“ muziejaus buv. Ch. Frenkelio rūmų parko ir pastatų rekonstravimas“ (2006–2011 m.), „Žaliūkių medinio vėjo malūno restauravimas ir pritaikymas visuomenės reikmėms“ (2008–2011 m.), „Fotografijos muziejaus (Vilniaus g. 140, Šiauliai) rekonstravimas ir pritaikymas muziejaus poreikiams“ (2009–2014 m.), „Venclauskių namų restauravimas ir pritaikymas daugiafunkcei muziejinei veiklai“ (2017–2019 m.), „Šiaulių „Aušros“ muziejaus Edukacijos centro pastato rekonstrukcija“ (2019-2021 m.).
Vykdomi projektai: „Šiaulių „Aušros“ muziejaus Dviračių muziejaus atnaujinimas (modernizavimas)“ (2021-2023 m.).
2002–2006 m. Chaimo Frenkelio vilos ekspozicijos ,,Provincijos dvaras ir miestas“ koncepcijos bendraautoris, ekspozicijos įrengimo darbo grupės vadovas.
2010 m. Vykdant Lietuvos integralios muziejų informacinės sistemos (LIMIS) diegimo nacionalinį projektą, Šiaulių „Aušros“ muziejuje buvo įkurtas vienas iš trijų regioninių skaitmeninimo centrų – Šiaulių regiono muziejų skaitmeninimo centras, kuruojantis kultūros paveldo skaitmeninimo veiklas savo regione. Vadovaujant R. Balzai, „Aušros“ muziejus pradėjo dalyvauti tarptautiniuose skaitmeninio turinio sklaidos projektuose „AthenaPlus“ ir „Europeana Photography“ ir skaitmeninimo srityje Lietuvoje užima lyderio pozicijas.
Narystė organizacijose:
Nuo 2004 m. Muziejų tarybos narys; Tarptautinės muziejų tarybos (ICOM) narys.
Nuo 2005 m. Lietuvos muziejų asociacijos vadovas-valdybos pirmininkas; Kultūros ir meno tarybos narys. Nuo 2019 m. Valstybinės kultūros paveldo komisijos narys.
Nuo 2020 m. spalio mėn. – Valstybinės kultūros paveldo komisijos pirmininkės pavaduotojas.
Apdovanojimai:
2005 m. apdovanotas Lietuvos Respublikos Ministro Pirmininko padėkos raštu ir vardiniu laikrodžiu, 2006 m. – Šiaulių apskrities viršininko garbės ženklu „Už nuopelnus Šiaulių apskričiai“.
2007 m. įteiktas Lietuvos kariuomenės rezervo karių asociacijos ,,Trijų kalavijų kryžiaus“ apdovanojimas, tais pačiais metais LR krašto apsaugos ministro apdovanotas ,,Šaulių žvaigžde“ už nuopelnus Lietuvos šaulių sąjungai.
2009 m. už tarnystę tėvynei įteiktas Lietuvos šaulių sąjungos 90-mečio medalis.
2010 m. LR Prezidentės apdovanotas Lietuvos didžiojo kunigaikščio Gedimino ordino Riterio kryžiumi už nuopelnus Lietuvos Respublikai ir už Lietuvos vardo garsinimą pasaulyje.
2012 m. įteikta Šiaulių miesto kultūros ir meno premija už inovatyvias kultūros idėjas ir sėkmingą jų įgyvendinimą.
2014 m. už svarų indėlį į Lietuvos kultūros paveldo sklaidą ir muziejininkystės raidą, už aktyvią projektinę veiklą apdovanotas Lietuvos Ministro Pirmininko padėkos raštu ir vardiniu laikrodžiu.
2015 m. už nuopelnus Lietuvos kultūrai ir menui, bendruomeniškumo stiprinimą, už asmeninę atsakomybę, kuriant kultūrinę ir dvasinę aplinką apdovanotas LR Kultūros ministerijos sidabro garbės ženklu ,,Nešk savo šviesą ir tikėk“.
2017 m. kovo 17 d. už inovatyvias idėjas, jų įgyvendinimą mieste sukuriant modernias kultūros ir laisvalaikio erdves – vietinio ir atvykstamojo turizmo traukos objektus, naujų darbo vietų sukūrimą kultūros sferoje, pramoninio paveldo aktualizavimą ir apsaugą, vietos bendruomenę telkiančias iniciatyvas apdovanotas Lietuvos prekybos, pramonės ir amatų rūmų Padėkos ženklu Nr. 136.
2017 m. spalio 14 d. už istorinę pilietiškumo sklaidą, minint generolo Tado Kosciuškos (1746–1817) mirimo 200-ąsias metines apdovanotas Tado Kosciuškos kryžiumi.
2018 m. liepos 6 d. už nuopelnus saugant ir puoselėjant karalaičio Šv. Kazimiero globojamos Lietuvos istorinį palikimą, valstybės pilietiškumo ugdymą ir kultūros sklaidą Šiauliuose apdovanotas Šv. Kazimiero ordino Lelijos garbės ženklu.
2018 m. rugsėjo 6 d. už istorinės atminties saugojimą ir prasmingą visuomeninę veiklą saugant kultūros vertybes apdovanotas Šiaulių pramonininkų asociacijos garbės ženklu.
2023 m. gruodžio 6 d. už nenuilstantį Šiaulių miesto kultūrinio žemėlapio plėtojimą, kryptingą miesto istorinių, kultūrinių ir meninių galių formavimą ir tikėjimą Šiaulių ateitimi įteikta Šiaulių miesto kultūros ir meno premija.
2023 m. gruodžio 17 d. apdovanotas „Už nuopelnus Šaulių sąjungai“ III laipsnio Šaulių sąjungos ženklu.
Mokslinė veikla:
R. Balza – vienas iš Šiaulių universiteto (ŠU) Šiaurės Lietuvos istorijos centro įkūrėjų, parengė 6 ŠU Istorijos katedros paveldosaugos specialiųjų studijų dėstomųjų dalykų programas: Kolekcijų rinkimo vadyba; Muziejų organizacija ir vadyba; Praktika Kultūros paveldo departamento (KPD) padaliniuose; Paveldosaugos sistema Lietuvoje; Paveldosaugos tarptautinė patirtis; Paveldosaugos ir muziejininkystės Lietuvoje istorijos bruožai. Dalyvauja mokslinėse konferencijose, skaito pranešimus, publikuoja mokslinius tyrinėjimus.
Leidiniai ir svarbesnės publikacijos:
Mūsų svetainė naudoja slapukus (angl. cookies). Šie slapukai naudojami statistikos ir rinkodaros tikslais.
Jei Jūs sutinkate, kad šiems tikslams būtų naudojami slapukai, spauskite „Sutinku“ ir toliau naudokitės svetaine.
Kad veiktų užklausos forma, naudojame sistemą „Google ReCaptcha“, kuri padeda atskirti jus nuo interneto robotų, kurie siunčia brukalus (angl. spam) ir panašaus tipo informaciją.
Taigi, kad šios užklausos forma užtikrintai veiktų, jūs turite pažymėti „Sutinku su našumo slapukais“.
Jūs galite pasirinkti, kuriuos slapukus leidžiate naudoti.
Plačiau apie slapukų ir privatumo politiką.
Funkciniai slapukai (būtini)Šie slapukai yra būtini, kad veiktų svetainė, ir negali būti išjungti. Šie slapukai nesaugo jokių duomenų, pagal kuriuos būtų galima jus asmeniškai atpažinti, ir yra ištrinami išėjus iš svetainės. |
|
Našumo slapukaiŠie slapukai leidžia apskaičiuoti, kaip dažnai lankomasi svetainėje, ir nustatyti duomenų srauto šaltinius – tik turėdami tokią informaciją galėsime patobulinti svetainės veikimą. Jie padeda mums atskirti, kurie puslapiai yra populiariausi, ir matyti, kaip vartotojai naudojasi svetaine. Tam mes naudojamės „Google Analytics“ statistikos sistema. Surinktos informacijos neplatiname. Surinkta informacija yra visiškai anonimiška ir tiesiogiai jūsų neidentifikuoja. |
|
Reklaminiai slapukaiŠie slapukai yra naudojami trečiųjų šalių, kad būtų galima pateikti reklamą, atitinkančią jūsų poreikius. Mes naudojame slapukus, kurie padeda rinkti informaciją apie jūsų veiksmus internete ir leidžia sužinoti, kuo jūs domitės, taigi galime pateikti tik Jus dominančią reklamą. Jeigu nesutinkate, kad jums rodytume reklamą, palikite šį langelį nepažymėtą. |