Lankytojams

Atgal

Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo (Kovo 11-osios) 30-osioms metinėms skirta virtuali fotografijų paroda „Laisvės tribūnoje“

Šiais metais Lietuva mini 30-ąsias Nepriklausomybės atkūrimo metines. Jauniems žmonėms – tai viena iš daugelio datų laiko juostoje, žyminti okupacinio laikotarpio pabaigą ir laisvės epochos pradžią, o įvykių amžininkai sutiks, jog Kovo 11-oji yra tik viena iš daugelio į laisvę vedusio kelio stotelių. Demokratijos, laisvės ir savarankiškumo siekius kėlė visą sovietų okupacijos laikotarpį veikęs disidentų judėjimas, o 1988 m. įsikūrus Sąjūdžiui šie reikalavimai įgavo masinį pobūdį. Didžiulės, vis daugiau drąsos įgijusios žmonių minios savo noru traukė į masinius mitingus, demonstracijas, piketus, minėjimus. Po ilgų dešimtmečių vėl viešai pasirodė tautinė simbolika, suplevėsavo trispalvės vėliavos. Lietuvoje laisvą žodį skleidė nepriklausoma spauda. Ramybę ir tylą trankiais muzikos garsais sudrumstė festivalis „Roko maršas“. Vis dėlto, net ir oficialiai deklaruotą, Nepriklausomybę reikėjo paremti viešuose mitinguose, apginti budint per 1991 m. kruvinuosius sausio įvykius. Simboliškai epochų kaitą ir sudėtingą transformacijos procesą atspindėjo miestų erdvėse vis dar likę, tačiau po truputį pradėti demontuoti okupacinio laikotarpio stabai.
XX a. 9 dešimtmečio pabaigoje kilusi Atgimimo banga neatsiejama nuo žodžio „tribūna“. Ir nesvarbu, ką šis žodis reiškia – pakylą oratoriui, kylantį statinį žiūrovams ar vietą viešai reikšti savo nuomonę. Laisvi ir savanoriški mitingai, piketai, masinės akcijos, iš naujo prisimintų istorinių datų minėjimai, vėl laisvai švęstos nacionalinės šventės, diskusijos, kuriose kilo nepriklausomos valstybės vizijos – Atgimimas kiekvienam dalyviui suteikė tribūną. Čia susivienijo visi – ir pakylėti oratoriai, ir aktyvūs dalyviai, ir atsargūs stebėtojai.
Atgimimo įvykiai neaplenkė ir Šiaulių. Greta įprastų renginių, mitingų, susibūrimų ir akcijų taip pat būta išskirtinių momentų Lietuvos mastu. Vos atsilaisvinus okupantų gniaužtams, 1988 m. Šiauliuose surengta pirmoji Lietuvoje Kalbos šventė – vienas iš ryškiausių ir įspūdingiausių Atgimimo renginių. Tų pačių metų pabaigoje prie restauruoto paminklo Sukilėlių kalnelyje paminėtos 1863 m. sukilimo 125-osios metinės. Pavargę nuo ilgus metus trukusio sovietų aviacijos triukšmo, 1989 m. birželį šiauliečiai surengė antimilitaristinį ir ekologinį mitingą prie Zoknių karinio aerodromo. Po kelių mėnesių minėdami Lietuvai skaudaus Molotovo–Ribentropo pakto metines, teatralizuotoje akcijoje išdrįso atvirai pasijuokti iš Antrąjį pasaulinį karą sukėlusių ir Europą siekusių pasidalyti Josifo Stalino ir Adolfo Hitlerio.
Kaip dviejų epochų sandūros laikotarpį išgyveno šiauliečiai? Kokias emocijas ir nuotaiką jiems kėlė kintanti situacija, kai niūrią ir pilką sovietinę kasdienybę pakeitė spalvotų vėliavų fone nuskambėję laisvės šūkiai? Kai buvo aišku, jog vyksta kažkas naujo, bet nežinota, kuo viskas baigsis... Tačiau daugelis neabejojo – reikia eiti iki galo!
Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo 30-osioms metinėms skirta fotografijų paroda „Laisvės tribūnoje“ leidžia iš naujo pažvelgti į 1988–1991 m. Šiaulių įvykius. Parodoje eksponuojami Atgimimo laikotarpį fiksavusių šiauliečių kadrai. Po sudėtingos atrankos vienų autorių darbų į parodą pateko daugiau, kitų – mažiau, vis dėlto būtina išvardyti visų jų pavardes. Tai Šiaulių dramos teatro aktorius Juozas Bindokas, fotomenininkas Ričardas Dailidė, ilgametis fotografas ir Šiaulių Fotografijos muziejaus įkūrėjas Antanas Kazimieras Dilys, tuometis Fotografijos muziejaus vedėjas Vaidotas Kisielis, būsimasis humanitarinių mokslų daktaras, tuomet dar jaunasis Šiaulių „Aušros“ muziejaus darbuotojas Dangiras Mačiulis, fotomenininkas Algirdas Musneckis, tuometis spaudos fotografas Aleksandras Ostašenkovas, pirmus žingsnius profesionalioje fotografijoje žengęs būsimasis fotoreporteris, fotografas Rolandas Parafinavičius, žurnalistas ir kraštotyrininkas Algimantas Puodžiūnas, Šiaulių Sąjūdžio fotometraštininku tituluojamas Romualdas Struoga ir aktyvus kraštotyrininkas, ilgametis „Aušros“ muziejaus darbuotojas, ne tik fiksavęs, bet ir kruopščiai aprašęs Atgimimo įvykius, Jonas Tamulis.
Fotografijų parodoje daugiausiai dėmesio skiriama laisvę pranašavusiems masiniams renginiams (mitingams, susibūrimams, šventėms) ir juose įamžintoms šiauliečių nuotaikoms. Ši paroda yra tarsi padėka šiauliečiams, kurie prisidėjo prie nepriklausomos Lietuvos atkūrimo.
Visiems šiauliečiams, stovėjusiems Laisvės tribūnoje!


Valstybės vėliava vėl tapusios geltonos, žalios ir raudonos trispalvės iškėlimas virš Šiaulių miesto vykdomojo komiteto (dab. Šiaulių m. savivaldybės) pastato
1988 m. lapkričio 19 d. Šiaulių kino meno klubo autorių medžiaga. Iš Šiaulių „Aušros“ muziejaus rinkinių.
Po beveik 50 metų vėl laisvai švenčiama Vasario 16-oji. Šventinės dienos minėjimo renginiai Šiaulių dramos teatre ir Saulės laikrodžio aikštėje.
1989 m. vasario 16 d. Šiaulių kino meno klubo autorių medžiaga. Iš Šiaulių „Aušros“ muziejaus rinkinių.
Šiaulių sąjūdiečių ir žaliųjų surengtas antimilitaristinis ir ekologinis mitingas prie Zoknių aerodromo, kuriame veikė sovietų karinė oro bazė.
1989 m. birželio 1 d. Šiaulių kino meno klubo autorių medžiaga. Iš Šiaulių „Aušros“ muziejaus rinkinių.
Teatralizuota akcija tuometinėje Pergalės aikštėje (dab. Prisikėlimo a.), skirta Molotovo-Ribentropo pakto metinėms ir jo pasmerkimui.
1989 m. rugpjūčio 23 d. Ištrauka iš Zigmo Ripinskio dokumentinio filmo „Kelyje į laisvę“. Iš Šiaulių „Aušros“ muziejaus rinkinių.
Teatralizuota akcija tuometinėje Pergalės aikštėje (dab. Prisikėlimo a.), skirta Molotovo-Ribentropo pakto metinėms ir jo pasmerkimui.
1989 m. rugpjūčio 23 d. Algirdo Kulikausko filmuota medžiaga. Iš Šiaulių kino meno klubo.
Protesto mitingas Saulės laikrodžio aikštėje prieš agresyvius sovietinės armijos veiksmus 1991 m. sausio įvykių metu.
1991 m. sausio 12 d. Filmuota medžiaga iš Alberto Griganavičiaus kolekcijos, saugoma Šiaulių apskrities Povilo Višinskio viešojoje bibliotekoje.
Sausio 13-osios naktis prie Šiaulių miesto savivaldybės.
1991 m. sausio 13 d. Laimučio Gudinavičiaus filmuota medžiaga. Iš Šiaulių „Aušros“ muziejaus rinkinių.
1991 m. sausio 13 d. prie Šiaulių miesto savivaldybės
1991 m. sausio 13 d. Algirdo Kulikausko filmuota medžiaga, saugoma Šiaulių apskrities Povilo Višinskio viešojoje bibliotekoje.
Algirdo Kulikausko filmuota medžiaga, saugoma Šiaulių apskrities Povilo Višinskio viešojoje bibliotekoje.
1991 m. sausio 13–14 d. Alberto Griganavičiaus filmuota medžiaga, saugoma Šiaulių apskrities Povilo Višinskio viešojoje bibliotekoje.
Sovietinio kario skulptūros, stovėjusios Pergalės aikštėje (dab. Prisikėlimo a.), nukėlimas.
1991 m. rugpjūčio 24 d. Algirdo Kulikausko filmuota medžiaga, saugoma Šiaulių apskrities Povilo Višinskio viešojoje bibliotekoje.