Istorijos rinkinys „Aušros" muziejuje pradėtas kaupti nuo 1930 metų, kai buvo sukurtas Istorijos skyrius. Dabartinė skyriaus rinkinių kaupimo kryptis, įvardinta „Aušros" muziejaus statute, yra Šiaurės Lietuvos istorija ir kultūra. Eksponatų paieškos, rinkimo ir kaupimo veikloje prioritetą skiriame Šiaulių istorijos ir kultūros paveldui: Šiaulių ikonografijai, dokumentams, daiktams, knygoms, periodikai ir smulkiajai spaudai, apdovanojimams, medaliams ir kt.
2009 m. balandžio 29 d. „Aušros" muziejuje Istorijos skyriuje saugomas Vlado Putvinskio ir jo šeimos archyvas pripažintas nacionalinės reikšmės dokumentinio paveldo objektu ir įtrauktas į UNESCO programos „Pasaulio atmintis" Lietuvos nacionalinį registrą (žr. 1 pav.).
2009 m. pradžioje Istorijos skyriuje buvo saugoma daugiau nei 53 tūkstančiai pagrindinio fondo eksponatų, kurie suskirstyti į rinkinius.
Rinkinyje dominuoja dvi kolekcijos. 1967 m. iš Stasio Naujalio buvo įsigyti 926 popieriniai Austrijos-Vengrijos, Lietuvos, Lenkijos, Prancūzijos, Rusijos, Vokietijos pinigai. 1983–1984 m. iš Stanislovo Rumšos nupirkta 977 popierinių pinigų kolekcija. Joje yra popierinių Rusijos, Baltijos kraštų, Vokietijos ir kitų pasaulio šalių pinigų.
Rinkinyje saugomi ir unikalūs eksponatai iš Kurtuvėnų šv. apaštalo Jokūbo bažnyčios rūsių. Tai XVIII a. pab. daiktai – auksinis juostinis žiedas, kontušas (žr. 6 pav.), „žiponas", kaklaskarė, pirštinės, šukos iš vėžlio kiauto, batų pora, medinis dantų protezas, kontušo juostos.
Didžiausią rinkinio dalį sudaro XIX–XX a. dokumentai, kurie fragmentiškai atspindi visuomeninį, ekonominį, politinį ir kultūrinį Lietuvos ir Šiaulių gyvenimą (žr. 7–10 pav.). Minėtini žymių Lietuvos visuomenės ir kultūros asmenybių Povilo Višinskio, Žemaitės, Antano Povyliaus, Zubovų, Jackaus Sondeckio (Sondos), Stanislavos ir Kazimiero Venclauskių, Stasio Lukauskio, Mato Grigonio, Jono Murkos, dr. Jono Šliūpo, Pelikso Bugailiškio, Emilijos ir Vlado Putvinskių memorialiniai rinkiniai. Jie liudija to meto Šiaulius buvus reikšmingu Šiaurės Lietuvos kultūros ir tautinių vertybių puoselėjimo centru. Rinkinyje saugoma planų, projektų, parodų apdovanojimų, istorinių įvykių paminėjimų aktų, diplomų.
Išsiskiria gausi lituanikos atvirukų grupė, kuriuos padovanojo įvairios užsienio lietuvių organizacijos: Vydūno fondas, Ateitininkų namai, spaustuvė „Draugas", Algimanto Kezio „Galerija" Čikagoje ir kitos, bei daug užsienyje gyvenančių lietuvių.
Kaupiami ir įvairia technika sukurti originalūs atvirukai: tapybiniai, koliažiniai, herbariniai, siuvinėti, „fluxus" stiliaus ir kt. Dalis atvirukų – netradiciniai: įvairūs muzikiniai, plastikiniai, metaliniai, odiniai, faneriniai, tošiniai ir kt.
Vienas iš unikaliausių rinkinio eksponatų – degtuvas-titnaginė skeliamoji spyna, skirta parakui išbandyti (XVIII a. pab.). Įdomūs eksponatai – dvikovos pistoletas, gausiai puoštas raižytu ornamentu, su kapsuline spyna (Rusija, XIX a. pr.), mini pistoletas „Galiua" (Prancūzija, XIX a. pab.), lazda-špaga (XIX a. vid.), artileristo bibutas (Rusija, XIX a. pab.), titnaginis šautuvas, naudotas per 1863 m. sukilimą.
Ypač reikšminga yra XIII–XVII a. 959 lietuviškų pinigų kolekcija. Paminėtini eksponatai: 3 sidabrinės XII–XIV a. kapos (žr. 15 pav.), 2 Vaclovo II (1283–1305) Prahos grašiai, 69 LDK XIV a. pab.–XV a. denarai, Ispanijos karaliaus Karolio V (1519–1556) neapolietiškas pustaleris su Zigmanto III Augusto 1564 m. kontrasignacija (žr. 16 pav.).
Rinkinyje saugomas 21 monetų lobis (11 213 eksponatų). Tai Lietuvos ir Lenkijos, Vokietijos žemių, Ispanijos karalystės, Jungtinių Nyderlandų provincijų, Švedijos, Rusijos, Rygos ir kitų valstybių XIV–XX a. monetos. Monetų skaičius lobiuose svyruoja nuo 2 iki 5 560 vnt.
Ypač gausus Užvenčio monetų lobis, kuriame 5 560 XVI–XVII a. Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės, Lenkijos, Vokietijos žemių, Rygos monetų. Paminėtini eksponatai: įkapinis Baltojo erelio ordino kryžius ir jo tvirtinimo juosta (XVIII a. pab., Abiejų Tautų Respublika), rastas 2002 m. Šiaulių r., Kurtuvėnų šv. apaštalo Jokūbo bažnyčios rūsyje, VI kriptoje (žr. 17 pav.). 2000 m. įsigytas vertingas judaikos eksponatas – Jokūbo Frenkelio gaisrininkų komandos 25 m. sukakties paminėjimo žvaigždė. 1993 m. į muziejų pateko 18 visuomenės veikėjo V. Putvinskio-Pūtvio ir jo šeimos narių apdovanojimų. Paminėtinas Italijos Karūnos ordinas, kuris 1928 m. vasario 27 d. buvo įteiktas Lietuvos šaulių sąjungos vadui V. Putvinskiui-Pūtviui.
Rinkinyje dar saugoma apie 500 vnt. medalių, ženklų ir apdovanojimų. Kitų skyrių rinkiniuose saugoma dar apie 1 300 medalių, ženklų ir apdovanojimų. Visi šie eksponatai palaipsniui bus perduoti naujai formuojam faleristikos rinkiniui.
Iš pačių seniausių spaudinių minėtinas 1581 m. išleistas Georg'o Braun'o atlasas, kuriame atspausdintas Vilniaus miesto planas.
Rinkinyje sukaupta nemažai tarpukario Šiauliuose leistų laikraščių, kurie yra unikalus Šiaulių miesto ir Šiaurės Lietuvos regiono istorijos šaltinis.
Paminėtinos knygos, išleistos lietuvių, lenkų, lotynų ir vokiečių kalbomis iki spaudos draudimo (1864 m.) (žr. 20 pav.), taip pat spaudos draudimo metų (1864–1904 m.) leidiniai. Labai vertinga plakatų grupė – viena gausiausių Lietuvos muziejuose. Nemažą jos dalį sudaro bibliofilo Povilo Gasiūno sukaupta kolekcija. Šie eksponatai, reti ir unikalūs, padeda geriau pažinti regiono socialinę ir kultūros istoriją.
Rinkinio vertę didina kartografijos eksponatai. Dauguma jų – Pirmojo pasaulinio karo kaizerinės Vokietijos ir carinės Rusijos kariuomenių generalinių štabų kartografų sudaryti žemėlapiai, detaliai fiksuojantys geografines Šiaurės Lietuvos vietoves, minintys dabar jau sunykusius vietovardžius.
Mūsų svetainė naudoja slapukus (angl. cookies). Šie slapukai naudojami statistikos ir rinkodaros tikslais.
Jei Jūs sutinkate, kad šiems tikslams būtų naudojami slapukai, spauskite „Sutinku“ ir toliau naudokitės svetaine.
Kad veiktų užklausos forma, naudojame sistemą „Google ReCaptcha“, kuri padeda atskirti jus nuo interneto robotų, kurie siunčia brukalus (angl. spam) ir panašaus tipo informaciją.
Taigi, kad šios užklausos forma užtikrintai veiktų, jūs turite pažymėti „Sutinku su našumo slapukais“.
Jūs galite pasirinkti, kuriuos slapukus leidžiate naudoti.
Plačiau apie slapukų ir privatumo politiką.
Funkciniai slapukai (būtini)Šie slapukai yra būtini, kad veiktų svetainė, ir negali būti išjungti. Šie slapukai nesaugo jokių duomenų, pagal kuriuos būtų galima jus asmeniškai atpažinti, ir yra ištrinami išėjus iš svetainės. |
|
Našumo slapukaiŠie slapukai leidžia apskaičiuoti, kaip dažnai lankomasi svetainėje, ir nustatyti duomenų srauto šaltinius – tik turėdami tokią informaciją galėsime patobulinti svetainės veikimą. Jie padeda mums atskirti, kurie puslapiai yra populiariausi, ir matyti, kaip vartotojai naudojasi svetaine. Tam mes naudojamės „Google Analytics“ statistikos sistema. Surinktos informacijos neplatiname. Surinkta informacija yra visiškai anonimiška ir tiesiogiai jūsų neidentifikuoja. |
|
Reklaminiai slapukaiŠie slapukai yra naudojami trečiųjų šalių, kad būtų galima pateikti reklamą, atitinkančią jūsų poreikius. Mes naudojame slapukus, kurie padeda rinkti informaciją apie jūsų veiksmus internete ir leidžia sužinoti, kuo jūs domitės, taigi galime pateikti tik Jus dominančią reklamą. Jeigu nesutinkate, kad jums rodytume reklamą, palikite šį langelį nepažymėtą. |