2022 m. birželio 13 d. Venclauskių namuose-muziejuje (Vytauto g. 89, Šiauliai) vyko Gedulo ir vilties dienos minėjimas. Renginyje buvo pristatyta Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro (toliau – LGGRTC) Okupacijų ir genocido muziejaus darbuotojų parengta knyga „Užrašyti žodžiai liudija. 1941 m. tremtinių ir politinių kalinių dienoraščiai ir atsiminimai“. Dalyvavo knygos sudarytojos Ramunė Driaučiūnaitė ir Milda Jarušaitienė, LGGRTC leidyklos atstovai.
Šių dienų skaudžių pasaulinių įvykių, karo Ukrainoje kontekste Birželio 14-oji, Lietuvoje minima kaip Gedulo ir vilties diena, įgauna ypatingą prasmę. 1941 m. birželio 14 d. Sovietų sąjungos represinės struktūros pradėjo masinius Lietuvos gyventojų trėmimus į atokias šiaurinės Sovietų sąjungos teritorijas. Birželio 14–18 d. iš Lietuvos buvo ištremta per 18 tūkst. gyventojų. Ši masinė Lietuvos gyventojų trėmimo akcija tapo lietuvių tautos skausmo simboliu. 1940–1953 m. laikotarpiu iš Lietuvos buvo ištremta 131 600 žmonių. Sovietiniuose lageriuose buvo sušaudyta ir mirė apie 23 tūkst. kalinių. Tremtyje žuvo apie 28 tūkst. žmonių.
2022 m. LGGRTC išleistoje knygoje „Užrašyti žodžiai liudija. 1941 metų tremtinių ir politinių kalinių dienoraščiai ir atsiminimai“ pristatomos ištraukos iš 1941 m. tremtinių Teodoros Akvilinos Bliūdžiuvienės, Akvilės Petronėlės Bliūdžiūtės, Dalios Grinkevičiūtės, Danutės Adelės Markevičiūtės, Jono Tallat-Kelpšos, Stasio Tallat-Kelpšos, Algimanto Katiliaus, Kazimieros Narbutienės, politinių kalinių Aleksandro Stulginskio ir Juozo Duoblio dienoraščių ir atsiminimų. Juose asmeniniai žmonių išgyvenimai atskleidžia sukrečiančią ištremtų ar lageriuose įkalintų žmonių kasdienybę: tai nepakeliamos, alinančios gyvenimo sąlygos, betikslis, sekinantis fizinis darbas, nuolatinis maisto stygius, blaškymasis tarp vilties ir nevilties, kai vieni pasinerdavo į pasyvią rezignaciją, o kiti išsaugojo norą kovoti ir nepasiduoti.
Knyga „Užrašyti žodžiai liudija. 1941 metų tremtinių ir politinių kalinių dienoraščiai ir atsiminimai“ 2022 m. vasario mėn. buvo pristatyta Vilniaus knygų mugėje, o balandžio mėn. – anglų kalba išleistas knygos variantas – Londono knygų mugėje.
Išlikę tremtinių ir politinių kalinių dienoraščiai ir atsiminimai – pirminis šaltinis ir faktinis okupacinės valdžios vykdyto nekaltų žmonių naikinimo įrodymas. Šiaulių „Aušros“ muziejuje saugomi 1941 m. tremtinių Darijos Zubovaitės-Pūtvienės, Jadvygos Bielinskaitės-Baškienės, politinių kalinių Tado Dantos, Edvardo Vojevodskio, Joanos ir Juozo Novogruckių ir kt. represuotų asmenų atsiminimai, atskleidžiantys šeimų išsiskyrimo tragediją, skausmą ir netektis, tėvynės ilgesį ir viltį sugrįžti.
Renginio akimirkas įamžino E. Tamošiūnas.
Mūsų svetainė naudoja slapukus (angl. cookies). Šie slapukai naudojami statistikos ir rinkodaros tikslais.
Jei Jūs sutinkate, kad šiems tikslams būtų naudojami slapukai, spauskite „Sutinku“ ir toliau naudokitės svetaine.
Kad veiktų užklausos forma, naudojame sistemą „Google ReCaptcha“, kuri padeda atskirti jus nuo interneto robotų, kurie siunčia brukalus (angl. spam) ir panašaus tipo informaciją.
Taigi, kad šios užklausos forma užtikrintai veiktų, jūs turite pažymėti „Sutinku su našumo slapukais“.
Jūs galite pasirinkti, kuriuos slapukus leidžiate naudoti.
Plačiau apie slapukų ir privatumo politiką.
Funkciniai slapukai (būtini)Šie slapukai yra būtini, kad veiktų svetainė, ir negali būti išjungti. Šie slapukai nesaugo jokių duomenų, pagal kuriuos būtų galima jus asmeniškai atpažinti, ir yra ištrinami išėjus iš svetainės. |
|
Našumo slapukaiŠie slapukai leidžia apskaičiuoti, kaip dažnai lankomasi svetainėje, ir nustatyti duomenų srauto šaltinius – tik turėdami tokią informaciją galėsime patobulinti svetainės veikimą. Jie padeda mums atskirti, kurie puslapiai yra populiariausi, ir matyti, kaip vartotojai naudojasi svetaine. Tam mes naudojamės „Google Analytics“ statistikos sistema. Surinktos informacijos neplatiname. Surinkta informacija yra visiškai anonimiška ir tiesiogiai jūsų neidentifikuoja. |
|
Reklaminiai slapukaiŠie slapukai yra naudojami trečiųjų šalių, kad būtų galima pateikti reklamą, atitinkančią jūsų poreikius. Mes naudojame slapukus, kurie padeda rinkti informaciją apie jūsų veiksmus internete ir leidžia sužinoti, kuo jūs domitės, taigi galime pateikti tik Jus dominančią reklamą. Jeigu nesutinkate, kad jums rodytume reklamą, palikite šį langelį nepažymėtą. |