Naujienos

Atgal

Knygos „Stanislava. Slapta 100 vaikų mama“ pristatymas Vilniaus knygų mugėje

2025-02-27

2025 m. vasario 27–kovo 2 d. Šiaulių „Aušros“ muziejus dalyvaus Vilniaus knygų mugėje Lietuvos parodų ir kongresų centre LITEXPO (Laisvės pr. 5, 04215, Vilnius).
Vasario 27 d., ketvirtadienį, 11 val. Konferencijų salėje 5.2 įvyks knygos „Stanislava. Slapta 100 vaikų mama“ pristatymas.
Dalyvaus: Danguolė Gervytė, Jūratė Tamošiūnaitė-Karašauskienė, Venclauskių šeimos globotinio sūnus kunigas Antanas Saulaitis, Šiaulių „Aušros“ muziejaus direktorius Raimundas Balza, istorijos skyriaus vedėja Vilma Karinauskienė, muziejininkė Jovita Vilimaitienė.
Praėjusiais metais buvo minimas Lietuvos šviesuolės, visuomenininkės, aktorės ir režisierės, politikės ir vaikų globėjos Stanislavos Venclauskienės (1874–1958) 150-metis. S. Venclauskienė – tai aktyvios, visuomeniškos, drąsios, veiklios ir įkvepiančios moters pavyzdys. Gimusi Šiaulių bajorų Jakševičių šeimoje, ji augo patriotiškoje aplinkoje, tad nuo pat mažens brandino meilę gimtajam kraštui ir jo žmonėms. Užaugusi pasirinko drąsų to meto moteriai aktorystės kelią. Teatrinėje veikloje ji realizavo savo kūrybiškumą, išreiškė patriotinius jausmus, meilę Lietuvai. Per šią veiklą Stanislava įsitraukė į lietuvių tautinį atgimimą. 1899 m. rugpjūtį Palangoje ji kartu su Gabriele Petkevičaite-Bite rengė ir režisavo pirmąjį viešą lietuvišką spektaklį „Amerika pirtyje“, kuriame Stanislava atliko pagrindinį vaidmenį. 1902 m. Stanislava susituokė su jaunu teisininku Kazimieru Venclauskiu (1880–1940). Jie abu buvo aktyvūs kultūrinio, visuomeninio, politinio gyvenimo dalyviai, kartu kūrė jau nepriklausomą Lietuvą. Savo namais, savo gerove Stanislava dalinosi su kitais, augindama našlaičius ir vaikus iš nepasiturinčių šeimų. Jų užaugino daugiau nei 100. Už žydų gelbėjimą Antrojo pasaulinio karo metais Stanislavai ir jos dukroms Danutei ir Gražbylei suteikti Pasaulio tautų teisuolių vardai. Artėjant antrajai sovietinei okupacijai, 1944 m. Stanislava ryžosi pasitraukti iš Lietuvos. Kartu su dukra Danute ir keliais globotiniais keletą metų praleido Vokietijos pabėgėlių stovyklose, kol emigravo į JAV. Čia Stanislava gyveno iki mirties 1958 m.
Venclauskių namai-muziejus yra Šiaulių „Aušros“ muziejaus padalinys. Tad, S. Venclauskienės gimimo metinių jubiliejui paminėti bendromis muziejaus ir leidyklos „Artuma“ pastangomis išleista knyga „Stanislava. Slapta 100 vaikų mama“. Ši knyga – tai iliustruotas pasakojimas apie Stanislavą, jos gyvenimą ir veiklas. Joje iš arčiau žvelgiama į Stanislavos kasdienybę, atkuriamos jos gyvenimo situacijos, parodoma jos aplinką, pristatomi ją supę žmonės. Knygoje pateikiamos situacijos modeliuojamos, remiantis atsiminimais, Stanislavos gyvenimo įvykiais. Knyga – tai laisva Stanislavos gyvenimo faktų interpretacija, pasistengiant ją priartinti prie šiuolaikinio skaitytojo, leidžiant geriau pažinti ir suprasti šią nepaprastą moterį. Knyga orientuota į 7–12 metų amžiaus skaitytoją, tačiau savo žaismingu ir įtraukiančiu turiniu bei pateikimu ji įdomi visai šeimai ir įvairių kartų atstovams.
Knygos autorės – Danguolė Gervytė ir dailininkė Jūratė Tamošiūnaitė-Karašauskienė.
Muziejaus atstovus rasite 3-ojoje – akademinės ir specializuotos literatūros – salėje, šalia „15 min“ forumo, jungtiniame Šiaulių „Aušros“ muziejaus ir Šiaulių turizmo informacijos centro stende.
Čia „Aušros“ muziejus pristatys savo išleistas knygas, smulkiąją spaudos produkciją, supažindins su muziejaus padaliniais, ekspozicijomis, parodomis, muziejaus edukacinėmis veiklomis. Šiaulių turizmo informacijos centro atstovai mugės dalyviams suteiks informaciją apie Šiaulių miestą, pristatys aktualius leidinius.
Užsukite pabendrauti ir susipažinti su muziejaus leidiniais!
Juos taip pat galite įsigyti muziejaus elektroninėse parduotuvėse www.shop.ausrosmuziejus.ltwww.shop.fotomuziejus.lt