Naujienos

Atgal

Tarptautinėje parodoje – žvilgsnis į NATO karių kasdienybę Šiauliuose

2020-07-27

2020 m. liepos 30 d. Fotografijos muziejuje atidaryta fotografijų paroda „Dekoduoti RAF“. Trijų fotografų – Iain’o Curlett’o, Rolando Parafinavičiaus, Edvardo Tamošiūno – darbuose įamžintos Jungtinės Karalystės Karališkųjų oro pajėgų (angl. Royal Air Force – RAF), atliekančių NATO oro policijos misiją Karinių oro pajėgų Aviacijos bazėje Zoknių oro uoste, kasdienybės akimirkos.

Parodos atidaryme dalyvavo: Šiaulių miesto meras Artūras Visockas, Didžiosios Britanijos ambasadorius Lietuvoje Brian Olley, Pulkininkas leitenantas, 135 oro ekspedicijos junginio vadas Stu Gwinnutt, projekto iniciatorė, viešųjų ryšių karininkė kapitonė Helen Davies.

Didžiosios Britanijos ambasadorius Lietuvoje B. Olley atidarymo metu džiaugėsi įgyvendintu projektu ir pastebėjo, kad pavadinimas „Karališkosios oro pajėgos“ skamba galingai, tačiau po šiais žodžiais slypi žmonės, jų emocijos, išgyvenimai, o tai įamžinti bei atksleisti gali fotografija.

Šiaulių „Aušros“ muziejaus direktoriaus pavaduotoja Virginija Šiukščienė pastebėjo, kad nors NATO karius šiauliečiai mato, sutinka gatvėje, bet jų nepažįsta, o atidaryta paroda suteiks galimybę geriau pažinti vieni kitus. „Jaučiame juos, nes jų dėka jaučiamės saugūs“, – kalbėjo V. Šiukščienė.

Projekto iniciatorė H. Davies prisiminė pirmąsias savo dienas Šiauliuose, kai tyrinėdama miestą atrado Fotografijos muziejų. „Pagalvojau, kad savo komandoje turiu fotografą, galbūt galėtume dirbti kartu ir sukurti bendrą projektą“, – tuometinius svarstymus išsakė H. Davies. Jai gimusią idėją įamžino Karališkųjų oro pajėgų fotografas, dokumentuojantis karių gyvenimą, Iain’as Curlett’as ir šiauliečiai Rolandas Parafinavičiaus, Edvardas Tamošiūnas.

Projekto koordinatorės Eglė Šukytė-Banienė ir Sigita Kupscytė įvardina, kad šio projekto siekis per dokumentinę fotografiją parodyti karių kasdienybės momentus, nuotaikas, atskleisti jų darbo aplinkos detales ir suartinti miestiečius su karinę oro misiją atliekančiais miesto svečiais – kviečiant nusileisti iš oro erdvės į kultūrinę ir čia geriau pažinti vieniems kitus. Prisimindamos projekto įgyvendinimą, koordinatorės neslepia, kad dėl įvairių saugumo reikalavimų iš pirmo žvilgsnio paprasti organizaciniai procesai tapdavo gerokai sudėtingesni dėl daugybės derinimų. „Pirmą kartą susitikus su Britų Karališkųjų oro pajėgų pareigūne Helen Davies ir pasikalbėjus supratome, kad mes labai mažai žinome apie karinę misiją atliekančius karius, o pastarieji menkai pažįsta miestą, šalį ir vietos žmones, tad pasirodė labai prasminga įgyvendinti tokį projektą, tuo labiau, kad, kiek mums žinoma, iki šiol nieko panašaus nebuvo daryta“.

„Buvo labai karšta diena, išvydome daug dirbančių žmonių ir tada supratau, kad kariai dirba sunkų darbą, toli nuo savo namų, nuo savo šeimos“, – fotografavimo dieną prisiminė R. Parafinavičius.

Šiauliečiai fotografai praleido dieną karinėje Aviacijos bazėje, fiksavo karių kasdienybės akimirkas, nuotaikas, jų aplinką. Iki rugsėjo 6 d. Fotografijos muziejuje apsilankę lankytojai išvys fotoreportažą, kuriame užfiksuota tai, ko paprastai mūsų akis nemato – kariai ne paraduose ir valstybinėse šventėse, ne oficialiuose vizituose, o besišnekučiuojantys, sportuojantys ir besiilsintys, vaikštinėjantys aplink karinius objektus.

Parodos pavadinimas suponuoja, kad pasitelkus fotografiją siekiama įminti „kario“ kodą ir išvysti, ką slepia uniforma, užčiuopti žmogaus emocijas ir artefaktus, kalbančius apie kario-žmogaus kasdieniškumą, individualumą. Ne veltui parodoje portretai tampa vienu iš įrankių dekoduoti „kario“ sąvoką. Šis žanras pasitelkiamas ne tik fotografijoms: parodą lydi filmuota medžiaga, kurioje kariams užduodami žaismingi klausimai, reikalaujantys trumpo, iš anksto neparuošto atsakymo, tokiu būdu tęsiama pažintis, tampanti vis artimesnė ir asmeniškesnė, ir vis labiau nutolstanti nuo karinio reglamento. Žiūrėdami vaizdo įrašą, sužinosite, kokius lietuviškus žodžius kariai jau moka, koks buvo pirmasis įspūdis atvykus į Šiaulius, kas sunkiausia, dirbant karinėse oro pajėgose, kokie įspūdį paliko Lietuvos žmonės.

Projektas „Dekoduoti RAF“ kilo iš entuziazmo užmegzti kontaktą tarp miestiečių, miesto svečių ir atvykusių į Lietuvą oro erdvės sergėtojų, kurie dažnai suvienodinami ir tiesiog vadinami vienu vardu – NATO. Šiuo projektu siekiama geriau pažinti vieniems kitus susitinkant kultūrinėje erdvėje.

Fot. E. Tamošiūnas