Renginių kalendorius

  Spalis 2018  
P A T K Pn Š S
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Restauruotos graviūros pristatomos parodoje Chaimo Frenkelio viloje

Šiaulių „Aušros" muziejaus Chaimo Frenkelio viloje (Vilniaus g. 74, Šiauliai) veikia paroda ,,Europos miestai XVIII–XIX a. graviūrose" iš „Aušros" muziejaus rinkinių. Eksponuojamos 54 graviūros. Tai originalūs XVIII–XIX a. vario, plieno raižiniai, ofortai ir litografijos, kuriuos sukūrė ir išleido visame pasaulyje garsūs dailininkai, raižytojai ir leidėjai: Georgas Braunas, Giovanni Battista Piranesi, Alfredas Guesdonas, K. Mazeris, Francas Josefas Sandmannas, Viktoras Adamas ir kt.

Paroda veiks iki spalio 26 d.

Pristatomos graviūros yra išskirtinės, vertingos, eksponuojamos pirmą kartą. Šiai parodai buvo ruošiamasi kelerius metus. Dalis graviūrų, ypač didelio formato, buvo labai prastos būklės ir eksponavimui netinkamos, o pažeidimai rimti: popieriaus plaušai kampuose nudilę, daug dėmių, purvo, vabzdžių ekskrementų tiek averso, tiek reverso pusėse, pakraščiuose – įvairaus gylio mažesnių ir didelių įskilimų bei įplyšimų. Reikėjo kompetentingos restauratorių pagalbos.

Didelio formato graviūros (Versalis. Prancūzija. XIX a., akvatinta; Paryžius. Prancūzija. XIX a., akvatinta; Vilnius. Šv. Onos bažnyčia. Lietuva. 1807 m., plieno raižinys; Vilnius. Misionierių bažnyčia ir vienuolynas, XIX a., chromolitografija) buvo restauruotos Vilniuje, Prano Gudyno restauravimo centro Grafikos skyriuje.

Keletą graviūrų (Brno. Čekija. Apie 1850 m., plieno raižinys; Viena. Freiungo aikštė. Austrija. XIX a. I p., litografija; Frankfurtas. Vokietija. 1850 m., plieno raižinys) restauravo, o dvi labai retas ir senas knygas – Versalis. Prancūzija, 1676 m. ir Roma. Italija, 1767 m., konservavo Šiaulių „Aušros" muziejaus Restauravimo centro vedėja Vita Andrulienė. Graviūros buvo valytos mechaniškai, pašalinti pamušimai ar ankstesni neprofesionalaus restauravimo pėdsakai, tirpintos dėmės, popierius išplautas, suklijuoti įplyšimai, atkurti trūkstami fragmentai, presuota, retušuota, atlikta apdaila. Visus grafikos lakštus eksponavimui paruošė, prevenciškai konservavo Restauravimo centro specialistė Elvina Karosienė.

Parodoje galima išvysti ir keletą nerestauruotų, gana neblogai išsilaikiusių litografijų. Tai įdomi intriga lankytojui, kuris gali akivaizdžiai pamatyti ir patyrinėti, palyginti vaizdus, pastebėti, atrasti restauruotų ir dar neatnaujintų graviūrų skirtumų.

Kairėje vaizdas prieš restauravimą, dešinėje – atnaujinta graviūra.

 

Informaciją restauravimo klausimais teikia Šiaulių ,,Aušros“ muziejaus Restauravimo centro vedėja Vita Andrulienė, tel. (8 41) 52 43 84, el. paštas restauravimas@ausrosmuziejus.lt

 

« Atgal