Renginių kalendorius

  Spalis 2018  
P A T K Pn Š S
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

„Aušros“ muziejaus Restauravimo centro restauravimo technologė – tarptautiniame kongrese

2010 m. birželio 30–liepos 4 d. Italijoje vyko pirmasis tarptautinis kongresas „Chemija kultūros paveldui" (ChemCH). Lietuvą jame atstovavo Šiaulių „Aušros" muziejaus restauravimo centro restauravimo technologė Erika Borovikovaitė.

Ravennoje (Italija) vykusio pirmojo tarptautinio kongreso „Chemija kultūros paveldui" (ChemCH) tikslai – aptarti ir palyginti kultūros paveldo būklę įvairiose šalyse, atsakyti į iškylančius kultūros paveldo konservavimo ir restauravimo klausimus, susijusius su chemija.

ChemCH kongrese dalyvavo restauratoriai ir technologai iš įvairių pasaulio šalių: Italijos, Portugalijos, Vengrijos, Lenkijos, Prancūzijos, Ispanijos, Korėjos, Turkijos, Lietuvos ir kt. Lietuvą atstovavo Šiaulių „Aušros" muziejaus Restauravimo centro restauravimo technologė Erika Borovikovaitė.

Kongrese buvo pristatyta tarptautinė kultūros paveldo platforma, vyko diskusijos, per kurias tarptautinė bendruomenė aptarė ir atsakė į įvairius kylančius klausimus, susijusius su chemijos mokslu. Pabrėžta restauravimo svarba išsaugant kultūros paveldą, restauratorių kvalifikacijos kėlimo bei bendradarbiavimo galimybės, aptarti ypač sudėtingų objektų restauravimo atvejai, pristatytos naujausios technologijos bei kitos restauravimo specialistams aktualios temos. Išklausyta 70 pranešimų, pristatyti ir 67 stendiniai pranešimai.

Šiaulių „Aušros" muziejaus Restauravimo centro restauravimo technologė Erika Borovikovaitė pateikė stendinį pranešimą – „Zolių-gelių metodas vario ir vario lydinių konservavimui", kuris buvo parengtas bendradarbiaujant su Vilniaus universiteto Chemijos fakultetu bei Lietuvos dailės muziejaus P. Gudyno restauravimo centro specialistėmis Janina Lukšėniene ir Jūrate Senvaitiene. Tai dalis autorės magistrinio darbo, kurio mokslinis vadovas prof. habil. dr Aivaras Kareiva. Darbo tikslas – rasti alternatyvą nuo seno naudojamiems konservavimo metodams ir pasiūlyti naujas apsaugines dangas, naudojant zolių-gelių metodą. Pranešime aptarta zolių sintezė ir sintezės mechanizmas, pirmieji fundamentiniai tyrimai, leidę palyginti laiko patikrintas apsaugines dangas, tokias kaip Paraloid B 72, su naujomis apsauginėmis dangomis, kurios gali būti taikomos konservuojant vario dirbinius.

Kongresas vyko Bolonijos universiteto Kongresų rūmuose, modernioje konferencijų salėje. Stendiniai pranešimai buvo eksponuojami visos konferencijos metu koridoriuose.

Kadangi ne visos pasaulio šalys gali kultūros paveldą tirti, saugoti ar restauruoti naudodamos naujausias technologijas, kongrese joms buvo skiriamas didelis dėmesys. Buvo pristatytos kultūros paveldo srityje pažengusiose šalyse naudojamos tyrimų metodikos, svarstomi jų privalumai bei trūkumai.

Kongreso dalyviams buvo suorganizuota ekskursija, per kurią suteikta galimybė apžiūrėti į UNSECO pasaulio paveldo sąrašą įtrauktus objektus (Ravennoje jų net 6), garsėjančius mozaikomis. Du vakarus buvo suorganizuotos socialinės vakarienės, per kurias kongreso dalyviai bendravo neformalioje aplinkoje, aptarė konferencijos pranešimus, bendradarbiavimo galimybes.

Bendri įvairių šalių restauravimo specialistų projektai, konferencijos ir kongresai leidžia suvienyti pastangas sprendžiant įvairių šalių specialistams konservuojant ir restauruojant kultūros paveldą kylančius klausimus ir problemas. Kultūros vertybių išsaugojimas yra kompleksinė veikla, jungianti mokslinius ir technologinius tyrimus, meno ir kultūros istorijos tyrinėjimus, restauratorių pastangas.

Todėl restauratorių bei tyrėjų bendradarbiavimas ir dalinimasis patirtimi padeda ieškoti efektyvesnių kultūros paveldo išsaugojimo būdų. Antrasis tarptautinis kongresas vyks 2012 m. Stambule, Turkijoje. Jame specialistai kviečiami aptarti kultūros paveldo išsaugojimo būdus, pasitelkiant naujausias chemijos technologijas.

Šiaulių ,,Aušros" muziejaus specialistės pasiruošimą ir dalyvavimą kongrese finansavo Lietuvos Respublikos Kultūros ministerija.

 

 

Informaciją teikia Šiaulių „Aušros“ muziejaus Restauravimo centro restauravimo technologė Erika Borovikovaitė, tel. (8 41) 52 43 84.

« Atgal