Renginių kalendorius

  Rugpjūtis 2018  
P A T K Pn Š S
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

2017 m. rugsėjo 22 d., penktadienį, Žaliūkių malūnininko sodyboje (Architektų g. 73, Šiauliai) vyko rudens lygiadienio ir Baltų vienybės dienos minėjimas. Renginys nemokamas.

Rugsėjo 22-ąją kiekvienais metais minimas rudens lygiadienis. Tuo metu pažymima astronominė rudens pradžia – diena vėl susilygina su naktimi. Pasitikdami rudenį ir dėkodami už gerą šių metų derlių, Žaliūkių malūnininko sodyboje buvo sudeginti saulės, medžio, ožio simboliai.

Kūrendami laužą, prisiminėme senuosius rudens lygės papročius: ugnį, išneštą iš trobos per Kupolines ir vasarą įvairių švenčių metu degusią malūnininko sodybos laužavietėje, iš laukų vėl parnešėme į malūnininko trobą ir įkūrėme krosnį. Laukdami uždegamo laužo, žaidėme senoviškus žaidimus.

Rudens lygiadienis simboliškai užbaigia kalendorinį metų ciklą atspindinčius renginius, vykusius šalia Žaliūkių malūno. Per metus lankytojai buvo kviečiami į Užgavėnes, Atvelykį, Kupolines, Žolinę.

Tą pačią dieną švenčiama ir Baltų vienybės diena. Jos proga 20 val., kaip ir daugelyje Lietuvos, Latvijos ir kitų pasaulio vietų, prie Žaliūkių vėjo malūno buvo uždegtas baltų vienybės sąšaukos laužas. Ugnis – ženklas, kad esame. Ugnies uždegimas vienu metu – mūsų visų vienybė.

Kadaise ugnies sąšauka ant piliakalnių kvietė vienytis kovai – ginti savo žemes, gyvastį, kultūrą ir gyvenimo būdą. Nepaisant valstybes skiriančių ribų, po pasaulį pasklidusius baltų palikuonis vienija istorija, iš protėvių paveldėta pasaulėžiūra, gyvi papročiai. Vienybė padėjo tautoms išlikti ir išgyventi tūkstantmetę istoriją, todėl vienu metu uždegama ugnis įgyja naują prasmę.

Fot. E. Tamošiūnas. Daugiau akimirkų iš renginio Žaliūkių malūnininko sodybos facebook puslapyje.

Šventės organizatorė – Šiaulių „Aušros" muziejaus Žaliūkių malūnininko sodyba.

Rėmėjos: LR kultūros ministerija ir Lietuvos kultūros taryba, Šiaulių miesto savivaldybė.

Informaciją teikia Šiaulių „Aušros" muziejaus Etnografijos skyriaus vedėja Sigita Milvidienė, tel. (8 41) 21 11 98.

 

« Atgal