Spalis 2017

Kilnojamoji paroda „Dingęs sinagogų pasaulis“

Kražių M. K. Sarbievijaus kultūros centre (Kolegijos g. 5, Kražiai, Kelmės r. ) nuo 2011 m. rugsėjo 6 d. eksponuota paroda „Dingęs sinagogų pasaulis".

Paroda veikė iki rugsėjo 30 d.

Parodos rėmėjas – Kultūros paveldo departamentas prie Kultūros ministerijos.

Pirmą kartą ši paroda buvo pristatyta 2010 m. rugsėjo 5 d. Šiaulių „Aušros" muziejaus Chaimo Frenkelio viloje minint Europos žydų kultūros dieną. Vėliau eksponuota Kėdainių, Kelmės krašto muziejuose, Pakruojo rajono savivaldybėje, Šiaulių Didždvario gimnazijoje bei Šiaulių universiteto gimnazijoje.

Sinagogos Lietuvos žydų bendruomenės egzistencijai, identitetui buvo būtinos. Litvakų religinės tradicijos buvo ypač gilios. Sinagogose skleidėsi šios tautinės bendruomenės savitumas.

Sinagogų išorės architektūra buvo santūri, o interjeras – puošnus, gausiai dekoruotas rytietiškais elementais. Svarbiausia interjere – Šv. Rašto (Toros) saugojimo ir skaitymo vietos. Tora saugoma „šventojoje spintoje" – aron kodeše. Toros skaitymui salės viduryje įrengta pakyla – bima. Bimoje stovėjo skaitymo pultas, ant kurio buvo tiesiamas specialus uždangalas ir dedamas skaitomas Toros ritinys. Toks religinėse apeigose naudotas bimos uždangalas eksponuojamas parodoje. Jį neseniai įsigijo Šiaulių „Aušros" muziejus.

Sinagogų interjerų puošyboje atsiskleidė tradicinis litvakų menas. Jo išskirtinumas – gausi drožyba, ypatingai pasireiškusi aron kodešų formose ir dekore.

Parodoje rodomi Vilniaus, Kauno, Šiaulių, Pakruojo, Kelmės, Šaukėnų, Jurbarko, Palangos, Panevėžio, Tytuvėnų, Kražių, Varnių, Užvenčio, Ukmergės sinagogų eksterjerai ir interjerai. Iki mūsų dienų išliko nedidelė dalis Lietuvos miestuose bei miesteliuose stovėjusių sinagogų. Šiandien tik ikonografiniai šaltiniai perteikia buvusio Lietuvos žydų gyvenimo fragmentus, atskleidžia įdomų ir savitą, deja, skaudžiuose laiko vingiuose dingusį sinagogų pasaulį.

„Aušros" muziejus gali didžiuotis tuo, kad rinkiniuose turi ypač vertingos judaikos ikonografijos. Dalis jos eksponuojama parodoje. Tai dailininko Gerardo Bagdonavičiaus piešiniai, Stasio Ivanausko, Chackelio Lemcheno, Zigfrido Berelsono, Stasio Vaitkaus, Jono Dvariškio, Vlado Šaulio, Česlovo Liutiko, Pelikso Bugailiškio ir Maušos Fligelio fotografijos. Šie žmonės XX a. trečiajame-ketvirtajame dešimtmečiuose per etnografines ekspedicijas po įvairias Lietuvos vietoves rinko eksponatus, fiksavo žydų paveldą, gyvenimo būdą. Įvairialypiame kūrybiniame Gerardo Bagdonavičiaus palikime išsiskiria ypač vertingi piešiniai, akvarelės, grafikos darbai, kuriuose užfiksuota tarpukario sinagogų architektūra. Unikalūs yra dailininko piešti charakteringi tarpukario Lietuvos žydų portretai. Jie tarsi prikelia iš užmaršties ano meto sinagogų lankytojus.

Sinagogos ir jų ikonografija yra neatskiriama Lietuvos kultūros paveldo dalis bei ypatingai svarbūs šaltiniai žydų istorijai, kultūrai, architektūrai, paveldui tyrinėti.

Parodos kuratorė – Vilma Karinauskienė.

Dizainerė – Zita Šulcienė, UAB „Saulės radijo reklama".