Renginių kalendorius

  Rugpjūtis 2018  
P A T K Pn Š S
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

 

2015 m. vasario 14 d Žaliūkių malūnininko sodyboje (Architektų g. 73, Šiauliai) vyko tradicinė žiemos šventė „Užgavėnės prie Žaliūkių vėjo malūno". Programoje: varžytuvės, dainos, šokiai, pokštai kartu su persirengėliais, pagrindinių šventės veikėjų – Lašininio ir Kanapinio – kova, linksmiausios blyninės rinkimai, žiemos pramogos, gardžių blynų, sotaus šiupinio, karšto alaus skanavimas, „barankos", dešros, sūriai ir tautodailės dirbiniai, tradicinis Morės deginimas ant laužo.

Nuo seno lietuviai per Užgavėnes varydavo žiemos demonus ir žadindavo šalčio sukaustytą žemę, kad ši pabustų ir būtų derlinga. Tikėta, kad tie, kurie Užgavėnių nešvenčia, visus metus nelaimių neatsigins. Tad norint, kad pavasaris ateitų greičiau, o metai būtų laimingesni, visi susirinkusieji įsitraukė į Užgavėnių linksmybių sūkurį Žaliūkių malūnininko sodyboje: linksminosi ir dalinosi gera nuotaika su draugais, bičiuliais, ne kartą matytais ir ką tik sutiktais.

Šiemet Užgavėnės sodyboje švęstos šv. Valentino dieną, todėl dviguba šventė buvo paminėta šėlstant drauge su pagrindine persirengėlių kompanija – vestuvininkais (Šiaulių kultūros centro „Laiptų galerija" folkloro ansamblis „Salduvė", vad. Violeta Daknienė ir Darius Daknys). Tradicines Užgavėnių dainas, šokius bei muziką skleidė ir kiti Šiaulių miesto ir rajono folkloro kolektyvai: Šiaulių kultūros centro folkloro ansambliai „Rėda" (vad. Justė Lipinskienė), „Sidabrinė gija" (vad. Vita Taučienė), ŠU folkloro ansamblis „Vaiguva" (vad. Diana Martinaitienė), Lietuvos tautodailininkų sąjungos Šiaulių skyriaus folkloro ansamblis „Margulis" (vad. Birutė Poškienė), Šiaulių rajono Raudėnų folkloro ansamblis „Gerviki" (vad. Jovita Lubienė), ŠPRC vienadienė Užgavėnių kapelija „Morės išlydėtuvės" (vad. Jurgita Aldukevičiūtė-Janauskienė, Ilona Valčiukienė).

Užgavėnės neįsivaizduojamos be vieno iš pagrindinių šventės atributo – persirengimo, todėl šventės dalyviai kviesti užsidėti kaukes, persirengti pasirinktais personažais ir padėti žiemą išvyti su triukšmu. Čia pat vyko ir persirengėlių varžytuvės: keli visiems gerai žinomi, bet sunkiai atpažįstami kandidatai pristatė savo rinkiminių kampanijų programas, o žiūrovai nusprendė, kas pasirodė geriausiai. Susirinkusieji išgirdo žiemos pasmerkimo oraciją ir tęsiant šimtametes tradicijas, vyko nenorinčios pasitraukti žiemos – Lašininio – kova su žmonių išsiilgtu pavasariu – Kanapiniu. Šventėje pirmą kartą buvo pristatytas ir muziejininkų atrastas laimės katilas. Kiekvienas, sugalvojęs norą ir pridėjęs ranką prie šimtmečius menančio katilo krašto, tikėjosi slapčiausių norų ir svajonių išsipildymo.

Mūsų protėviai tikėjo, kad per Užgavėnes būtina sočiai pavalgyti, tuomet visi metai bus sotūs ir netrūks jėgų. Todėl šventės lankytojai galėjo paragauti pagrindinio Užgavėnių valgio – šiupinio, paskanauti miesto ugdymo ir kultūros įstaigų komandų kepamų blynų ir padėti išrinkti linksmiausią blyninę. Konkurso nugalėtojai buvo apdovanoti vertingais prizais.

Tik šventės dieną Žaliūkių malūnininko sodyboje įsikūrė Užgavėnių turgelis. Čia buvo galima įsigyti „barankų", dešrų, sūrių, tautodailės dirbinių, sušilti geriant kavą, arbatą ar net karštą alų. Šventės dalyviai galėjo ne tik pasilinksminti ar sočiai pavalgyti, bet ir lauktuvių namo parsinešti.

Paragavus gardumynų, aplankius Užgavėnių turgelį, patyrus įvairiausių žiemos pramogų, norint sunaikinti žiemos negandas ir linkint gero metų derliaus, su „laidotuvių" procesija ir giesmėmis buvo palydėta ir ant kaitraus laužo sudeginta gražiausia visų laikų Morė.

Šventės rengėjos – Šiaulių miesto savivaldybė ir Šiaulių „Aušros“ muziejaus Žaliūkių malūnininko sodyba, organizatorius – Šiaulių kultūros centras. Informaciniai rėmėjai: dienraščiai „Šiaulių kraštas" ir „Šiaulių naujienos", UAB „Šiaulių apskrities televizija", radijo stotys „Saulės radijas" ir RS2, „Šiauliai plius" žiniasklaidos grupė: savaitraštis „Šiauliai plius", Šiaulių regioninė televizija „Splius", naujienų portalas „Etaplius.lt".

Informaciją teikia Šiaulių „Aušros“ muziejaus Etnografijos skyriaus vedėja Sigita Milvidienė, tel. (8 41) 21 11 98, Šiaulių kultūros centro direktoriaus pavaduotoja Diana Martinaitienė, tel. (8 41) 52 56 93.

Fot. Rolandas Parafinavičius

Daugiau renginio akimirkų išvysite muziejaus profilyje Facebook'e.

« Atgal