Spalis 2018

2018 m. gegužės 25 d., penktadienį, 16.30 val. Šiaulių „Aušros" muziejaus Chaimo Frenkelio viloje (Vilniaus g. 74, Šiauliai) vyko tarptautinio poezijos festivalio „Poezijos pavasaris 2018" renginys „Poezijos pavasaris Šiauliuose". Dalyvavo poetai Arvydas Genys, Algimantas Lyva, skaitovas Paulius Šironas, grojo aktorius ir muzikantas Vaidas Lengvinas. Renginys nemokamas.

Tarptautinis poezijos festivalis „Poezijos pavasaris", šiemet 54-asis, savo kelią poezijos stotelėmis pradėjo dar prieš gegužės 13 d. atidarymą. Stabtelėjęs mokyklose ir bibliotekose, atidarytas tos pačios dienos tą pačią valandą Vilniuje, Kaune ir Klaipėdoje, jis buvo pristatytas sostinėje almanachu su kompaktine plokštele. Toliau jo kelias išsišakojo ir raizgosi po visą Lietuvą. Neaplenkiamos ne tik tradicinės vietos ir susitinkama su poezijos mylėtojais, dar užsukama į bažnyčią ir vienuolyną, kunigų seminariją ir kalėjimą, koplyčią ir ligoninę, botanikos sodą ir piligrimų centrą, prieplauką ir laivą. Lietuvių poezija ne tik visur skamba, bet ir kitataučių lūpomis išdainuojama Valdovų rūmuose. Festivalis užsienį - Lenkiją, Kaliningrado sr., Šveicariją, Jungtinę Karalystę, Airiją, JAV - taip pat sieks. Jo kelias baigsis Kaune, kuomet gegužės 25 d. bus vainikuotas „Poezijos pavasario" laureatas Almis Grybauskas, ir uždarymo vakaru VU M. K. Sarbievijaus kieme.

„Poezijos pavasario" kelias per mūsų miestą taip pat tiesiasi. Jau 9-tą kartą „Aušros" muziejus poezijos gerbėjus pakvietė į Chaimo Frenkelio vilos parką, kur vyko vakaras „Poezijos pavasaris Šiauliuose". Poetų grupė atvyko iš Šiaulių rajono literatūros muziejaus Naisiuose, kur poezijos šventės „Tylios mano dainos..." metu buvo paskelbtas poeto Zigmo Gėlės-Gaidamavičiaus (1894-1912) premijos, teikiamos už geriausią praėjusių metų pirmąją poezijos knygą, laureatas Dovydas Grajauskas (g. 1996 m.). Jo tekstus, kuriuose „matyti pozicija ir motyvuojamas kalbėjimas", buvo galima girdėti beveik visuose poezijos festivaliuose, o perskaityti - kultūriniuose leidiniuose. D. Grajausko eilėraščių rinkinys „Apie reiškinius" - „Pirmosios knygos" konkurso, kurį skelbia Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla, 2017 m. laimėtojas. Jaunasis poetas groja Klaipėdos bliuzroko grupėje „Kontrabanda", studijuoja užsienio kalbas.

Poetas, prozininkas ir vertėjas Arvydas Genys (g. 1954 m.) dar bestudijuodamas lietuvių kalbą ir literatūrą VU, ten įsidarbino ir išdirbo iki 1988 m. Vėliau dėstė etiką Užupio vidurinėje mokykloje, darbavosi laikraščių redakcijose, vertė leidykloms, recenzavo ir redagavo tekstus, dalyvavo įvairių draugijų veikloje. 1981-2016 m. išleido 9 kūrybos knygas - eiles, romaną, dramą, iš rusų k. išvertė 2 filosofinės estetikos bei sudarė ir parengė 2 knygas. 1999 m. jam buvo įteiktas Vilniaus apskrities intelektualinio elito sertifikatas. 2002 m. A. Genys tapo Lietuvos rašytojų sąjungos nariu.

Poetas, prozininkas ir dramaturgas Algimantas Lyva (g. 1951 m.), VU 1979 m. įgijęs ekonomisto specialybę, įvairiose Vilniaus įstaigose dirbo laborantu, inžinieriumi, dėstytoju, kino mechaniku, apsaugininku. Kūrybą publikavo periodinėje spaudoje, 1996-2012 m. išleido 17 poezijos ir prozos knygų. Jis bendradarbiauja su kitais autoriais: su Robertu Kundrotu (g. 1964 m.) 1995-2008 m. parašė ir išleido 15, su Mindaugu Peleckiu (g. 1975 m.) 2014-2015 m. - 5 kūrybos knygas, su bendraminčiais išleido garsinės poezijos kompaktinių plokštelių. A. Lyva - Lietuvos rašytojų sąjungos narys nuo 2004 m.

Paulius Šironas, jau 12 metų dirbantis LRT žurnalistu, žinių vedėju, savo profesinę veiklą ir poezijos skaitymus laiko viena kitą papildančiomis medalio pusėmis. Pirmoji - stabilizuoja, antroji - stiprina dvasią. Poezijos skaitymai jam - tarsi bendravimas tarp žmonių, kviečiantis kitaip pažvelgti, kitaip gyventi, kitaip dalytis. P. Šironas - geriausias „Poezijos pavasario 2015" skaitovas, įvertintas Laimono Noreikos prizu, 2016-2017 m. Nacionalinio diktanto diktorius.

Renginyje grojo aktorius ir muzikantas Vaidas Lengvinas (g. 1975 m.). Jis, 1997 m. VU įgijęs aktoriaus-filologo bakalauro laipsnį, vaidina Vilniaus kameriniame, Keistuolių, Elfų teatruose, Teatriuke. Nuo 2000 m. dalyvauja ir keleriopais instrumentais groja folkloro ansambliuose „Ratilio", „Virvytė", kapelijoje „Ratilai", yra gospel choro „Sonds in G" narys. 2010 m. išleido dainuojamosios poezijos autorinių dainų kompaktinę plokštelę „Lengvas".

Organizatoriai: Lietuvos rašytojų sąjunga, Rašytojų klubas (Vilnius) ir Šiaulių „Aušros" muziejus.

Akimirkos iš renginio skelbiamos Chaimo Frenkelio vilos facebook puslapyje.

Informaciją apie renginį teikia Šiaulių „Aušros" muziejaus Istorijos skyriaus muziejininkė Gražina Narbutaitė, tel. (8 41) 52 69 30.