Renginių kalendorius

  Spalis 2018  
P A T K Pn Š S
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

 

2018 m. balandžio 8 d., sekmadienį, 12 val. Žaliūkių malūnininko sodyboje (Architektų g. 73, Šiauliai) vyko tradicinė muziejuje organizuojama Atvelykio šventė – Velykėlės. Programa: velykėlių kiaušinienės, piemenų duonos kepimas ir skanavimas, Velykės apsilankymas, margučių ridenimas, liaudiški žaidimai, šokiai, gražiausių margučių rinkimai ir kitos pramogos. Dalyvavo Šiaulių miesto vaikų folkloro ansambliai: „Čiutulis", „Gasužis", „Vieversėlis" ir modernaus folkloro grupė „RASGAUDA". Įėjimas nemokamas.

Velykų laikotarpis visada pabaigiamas tradicine Atvelykio švente. Tądien šeimininkės iš naujo virdavo kiaušinius, juos margino ir skirdavo vaikų velykiniams žaidimams, dovanojimui. Žaliūkių malūnininko sodyboje Velykėlės pradėtos švęsti 2012 m. – tai graži mažųjų muziejaus lankytojų šventė, kurioje daugiausiai dėmesio skiriama vaikams ir jų pramogoms, o kai šiems linksma, tai džiaugiasi ir tėveliai, ir seneliai.

Šventės dalyviai kasmet atsineša vis įdomesnių, skirtingomis technikomis, spalvomis ir ornamentika išmargintų kiaušinių ir rungiasi tarpusavyje – kurio gražesnis, kietesnis, toliau riedantis. Mažieji, į šventę atsinešę savo margučių dalyvavo margučių nešimo su mediniais šaukštais, vežimaičių lenktynėse ir kt. varžytuvėse. Jei kas visus margučius buvo sudaužęs per Velykas, ne bėda: čia pat malūnininko troboje buvo galima sužinoti, kaip paprastą kiaušinį paversti margučiu. O tada jau buvo galima išrašyti kiaušinius vašku, pamerkti į ryškiaspalvius dažus ir dalyvauti įvairiose rungtyse.

Ieškančių naujų skonių laukė siurprizas – norintys ant žarijų galėjo patys išsikepti ir paragauti piemenų duonos. Muziejininkai noriai parodė kaip tai padaryti, įdavė reikiamas priemones ir plačiau papasakojo, kodėl šis skanėstas vadinamas piemenėlių duona.

Nuo senų laikų pagrindinis Velykėlių patiekalas yra Atvelykio kiaušinienė. Žemaitijoje kiaušinienė buvo kepama per įvairias pavasario šventes, ne tik per Atvelykį, bet ir per Jurgines, Sekmines. Žaliūkių malūnininko sodyboje Velykėlių kiaušinienė buvo ruošiama lauke ant krosnies. Tai jai suteikia išskirtinio gardumo. Ištroškę galėjo paskanauti čia pat ant laužo išvirtos kvapnios žolelių arbatos.

Trepsėdami, šokdami, lenktyniaudami prisiminėme, kad senais laikais Atvelykio laukė ne tik vaikai, bet ir jaunimas, nes per visą Gavėnią buvo draudžiama linksmintis, todėl Atvelykio šokiai būdavo patys linksmiausi. Susirinkę į šią šventę po malūno sparnais galėjo ne tik pažiūrėti ir paklausyti, ką parengė geriausių Šiaulių miesto vaikų folkloro ansamblių dalyviai, bet ir patys šokti, suktis rateliuose, žaisti liaudies žaidimus.

Tradiciškai per Atvelykį malūnininko sodyboje vaikai sulaukia ir Velykės su pilnu krepšeliu ar net vežimu dovanų. Taip nutiko ir šį kartą.

Šventės metu veikė respublikinė ikimokyklinio ugdymo įstaigų bendruomenės kūrybinių darbų fotografijų paroda „Mano Velykos". Parodos organizatorius – Šiaulių lopšelis-darželis „Klevelis". Parodą galima apžiūrėti iki balandžio 13 d.

Fot. E. Tamošiūnas. Daugiau akimirkų iš renginio skelbiama Žaliūkių malūnininko sodybos facebook puslapyje.

Organizatorė Žaliūkių malūnininko sodyba, rėmėja: Lietuvos kultūros taryba, šventės draugas ŽŪB „Ginkūnų paukštynas".

Informaciją teikia Šiaulių „Aušros" muziejaus Etnografijos skyriaus vedėja Sigita Milvidienė, tel. (8 41) 21 11 98.

« Atgal