Gegužė 2017

2017 m. gegužės 24 d., trečiadienį, 17 val. Šiaulių „Aušros" muziejaus Chaimo Frenkelio viloje (Vilniaus g. 74, Šiauliai) vyko tarptautinio poezijos festivalio „Poezijos pavasaris 2017" renginys „Poezijos pavasaris Šiauliuose". Dalyvavo poeto Zigmo Gėlės-Gaidamavičiaus premijos, teikiamos už geriausią praėjusių metų poezijos debiutą, laureatai Mantas Balakauskas (2017), Ernestas Noreika (2013), Vytautas Stankus (2010), „Poezijos pavasario" laureatas Vytautas Rubavičius (2007). Susirinkusieji taip pat išgirdo poetą Nerijų Cibulską, renginį vedė literatūros kritikė Neringa Butnoriūtė, muzikavo Lietuvos valstybinio simfoninio orkestro fleitininkas Andrius Radziukynas (Vilnius).

„Poezijos pavasaris" – kasmetinis literatūrinis festivalis, 2006 m. tapęs tarptautiniu, šiemet vyksta 53 kartą. Kasmet atsinaujinantis festivalis dvi savaites šurmuliuoja ne tik įprastose erdvėse – mokyklose, bibliotekose, muziejuose, rašytojų tėviškėse ar knygynuose, bet ir kviečia susitikti su kūrėjais ambasadose ir dvaruose, bažnyčiose ir vienuolynuose, parkuose ir aikštėse, paežerėse ir slėniuose, ant laiptų ir ant stogo, netgi laive ir kalėjime. Žodžio meistrystė bus įvertinta ne viena literatūrine premija, o festivalio laureatas Tomas Venclova (g. 1937 m.) pagerbtas ąžuolo vainiku Kaune.

„Poezijos pavasaris" neaplenkė ir Šiaulių. „Aušros" muziejus, nuo 2010-ųjų įsijungęs į festivalio programą, poezijos gerbėjus kvietė į Chaimo Frenkelio vilą, kurioje vyko „Poezijos pavasario Šiauliuose" vakaras. Poetų grupė čia atvyko iš Šiaulių rajono literatūros muziejaus Naisiuose, pasibaigus poezijos šventei „Tylios mano dainos" ir paskelbus poeto Zigmo Gėlės-Gaidamavičiaus (1894–1912) premijos, teikiamos už geriausią praėjusių metų pirmąją poezijos knygą, laureatą. Šįmet juo tapo Mantas Balakauskas (g. 1989 m.), vienas ryškiausių ir įdomiausių jaunosios kartos poetų. Vilniaus pedagoginiame universitete jis baigė istorijos studijas, o jo kūryba netruko būti įvertinta „Poetinio Druskininkų rudens" bei „Poezijos pavasario" festivaliuose. M. Balakauskas, vienas kultūros asociacijos „Slinktys" steigėjų, 2016 m. išleido pirmąją poezijos knygą „Roma", kurią kolega Gytis Norvilas pavadino skaidria ir paveikia.

„Aušros" muziejuje pirmą kartą lankėsi „Poezijos pavasario" laureatas Vytautas Rubavičius (2007).

Filosofas, poetas, kritikas, vertėjas Vytautas Rubavičius (g. 1952 m.) yra baigęs astrofiziką. Dirbo filosofijos, sociologijos ir teisės institute, redagavo žurnalą „Mokslas ir gyvenimas", buvo „Literatūros ir meno" vyr. redaktoriumi. Nuo 1999 m. dirba Kultūros ir meno institute. 2001 m. apgynė daktaro disertaciją, teorines įžvalgas ir tyrinėjimų rezultatus publikuoja žurnaluose, įvairiuose rinkiniuose. 1979–2014 m. jis išleido 13 eilėraščių, studijų, straipsnių, ese knygų. 1981 m. priimtas į Lietuvos rašytojų sąjungą, 2012 m. pelnė LR Vyriausybės kultūros ir meno premiją.

„Aušros" muziejuje dar kartą viešėjo kiti du poeto Z. Gėlės-Gaidamavičiaus premijos laureatai – Vytautas Stankus (2010) ir Ernestas Noreika (2013).

V. Stankus (g. 1984 m.) šiuo metu dirba anglų k. mokytoju Vilniuje. Poeziją įvardinęs kaip „verbalinę tylėjimo formą", 2009–2016 m. išleido 3 eilėraščių knygas, kurių 2-oji „Iš veidrodžio, už" 2014 m. pripažinta Metų poezijos knyga. Lietuvos rašytojų sąjungos gretose jis nuo 2014 m.

E. Noreika (g. 1989 m.) žinomas ir reperio Beetos pseudonimu. Sėkmingai derina poeziją, repą, dailę ir tebeieško „savo kelio, balso, buvimo formos". 2012–2016 m. jis išleido 2 poezijos knygas, o 2014 m. – kompaktinę repo plokštelę „Tvin Pyksas". Taip pat yRa Lietuvos rašytojų sąjungos narys.

Nerijus Cibulskas (g. 1987 m.) po lietuvių filologijos studijų, kultūrinėje spaudoje bei interneto portaluose 2009-2013 m. publikavo literatūros kritikos straipsnius. Dirbo leidykloje, VU bibliotekoje, nuo 2013 m. – žiniasklaidos stebėsenos įmonėje, nuo 2015 m. – žurnale „Valstybė". 2012–2016 m. išleidęs 2 eilėraščių knygas, kuriuose ryškus siužetiškumas, trumpas situacijų fiksavimas, buvo priimtas į Lietuvos rašytojų sąjungą.

Renginį vedė literatūros kritikė Neringa Butnoriūtė (g. 1989 m.), kurios interesų kryptis – naujausioji lietuvių literatūra ir literatūrinė spauda. Muzikavo Lietuvos valstybinio simfoninio orkestro fleitininkas Andrius Radziukynas, dalyvaujantis įvairiuose kamerinės muzikos projektuose.

Fot. E. Tamošiūnas. Daugiau renginio akimirkų – „Aušros“ muziejaus facebook paskyroje.

Organizatoriai: Lietuvos rašytojų sąjunga, Rašytojų klubas (Vilnius) ir Šiaulių „Aušros" muziejus.

Informaciją apie renginį teikia Šiaulių „Aušros" muziejaus Istorijos skyriaus muziejininkė Gražina Narbutaitė, tel. (8 41) 52 69 30.