Renginių kalendorius

  Liepa 2018  
P A T K Pn Š S
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          

2017 m. balandžio 23 d. Žaliūkių malūnininko sodyboje (Architektų g. 73, Šiauliai) vyko Atvelykio šventė – Velykėlės. Programa: Velykės apsilankymas, margučių ridenimas, kiaušinienės skanavimas, šokiai, liaudiški žaidimai, gražiausių margučių rinkimai ir kitos smagios rungtys. Dalyvavo Šiaulių miesto folkloro ansambliai „Čiutulis" (vad. Rima Šereivienė), „Gasužis" (vad. Rosita Kalinienė) ir „Vieversėlis" (vad. Arūnas Stankus). Įėjimas nemokamas.

Jau tapo tradicija, kad prabėgus savaitei po Velykų Žaliūkių maūnininko sodyboje švenčiamos Velykėlės. Tai graži mažųjų muziejaus lankytojų šventė, kurioje daugiausiai dėmesio skiriama vaikams ir jų pramogoms. Taip pat pakartojama daug velykinių papročių – kiaušinių marginimas, ridenimas, daužavimas (per Atvelykį kiaušinius daužia tik vaikai), supimasis sūpuoklėse ir kt.

Pagrindinis Velykų patiekalas jau daugybę metų yra virti kiaušiniai, tačiau Velykėlių metu dažnai kepama ir Atvelykio kiaušinienė. Nuo seno Žemaitijoje kiaušinienė buvo kepama per įvairias pavasario šventes, ne tik per Atvelykį, bet ir per Jurgines ar Sekmines. Šiais metais Atvelykis sutampa su Jurginėmis, tad kiaušinienę ir kepti, ir ragauti šią dieną buvo net dvi progos. Žaliūkių malūnininko sodyboje Velykėlių kiaušinienė ruošiama lauke ant krosnies ir visada būna nepaprastai gardi. Sušalę ar ištroškę galėjo paskanauti čia pat ant laužo išvirtos kvapnios vaistingų žolelių arbatos.

Į šventę susirinkę vaikai buvo kviečiami dalyvauti įvairiose rungtyse, pavyzdžiui, išsiaiškinti, kurio margutis gražesnis. Išmargintus kiaušinius galėjo atsinešti ir suaugę, nes varžytis buvo galima ir ridenimo, nešimo su mediniais šaukštais ar vežimaičių lenktynėse.

Marginant kiaušinius, reikėjo prisiminti, kad kiekviena spalva turi savo simbolinę reikšmę: raudona simbolizuoja gyvybę, žalia – bundančią gamtą, geltona – prinokusius javus, juoda – žemę, mėlyna – dangų. Šventės dalyviai kasmet atsineša labai įvairių, skirtingomis technikomis ir spalvomis išpuoštų kiaušinių. Norintys galėjo kiaušinius išmarginti ir malūnininko sodyboje. Edukacinių užsiėmimų metu muziejininkai padėjo paprastą kiaušinį paversti gražiu margučiu.

Trepsėdami, šokdami, lenktyniaudami prisiminėme, kad šie metai yra paskelbti Tautinio kostiumo metais. Susirinkę geriausių Šiaulių miesto vaikų folkloro ansamblių dalyviai suteikė progą dalyviams ne tik išgirsti liaudies dainų, drauge suktis rateliuose ar žaisti liaudies žaidimus, bet ir pamatyti vaikų tautinių kostiumų įvairovę ir archeologinius-istorinius kostiumus (folkloro ansamblis „Gasužis"), ir labiau įprastus mūsų akims aukštaitiškus ir žemaitiškus tautinius rūbus (folkloro ansambliai „Čiutulis" ir „Vieversėlis").

Mažųjų šventės dalyvių džiaugsmui sodyboje pasirodė Velykė (dar vadinama Velykų bobute). Paprastai ji vaikus aplanko namie pirmąją Velykų dieną, atvažiuodama prieš saulės patekėjimą, tačiau jau tapo tradicija per Atvelykį sulaukti jos ir malūnininko sodyboje.

Organizatorius – Šiaulių „Aušros" muziejus
Rėmėjos: LR kultūros ministerija, LR kultūros taryba, Šiaulių miesto savivaldybė
Draugas – Ginkūnų paukštynas

Fot. E. Tamošiūnas. Daugiau akimirkų iš renginio – Žaliūkių malūnininko facebook puslapyje.

Fot. Švilpukas-gaidelis, gautas iš Gerardo Bagdonavičiaus 1963 m. Šiaulių „Aušros" muziejus, D-K 295.

Informaciją teikia Šiaulių „Aušros" muziejaus Etnografijos skyriaus vedėja Sigita Milvidienė, tel. (8 41) 21 11 98.

 

« Atgal