Gruodis 2017

Žydiškoji kultūra Lietuvoje: praeities atspindžiai ir dabartis

2017 m. lapkričio 29 d., trečiadienį, Chaimo Frenkelio viloje (Vilniaus g. 74, Šiauliai) vyko Vilniaus žydų viešosios bibliotekos organizuojamas renginys „Žydiškoji kultūra Lietuvoje: praeities atspindžiai ir dabartis". Renginio metu buvo skaitomos paskaitos, diskutuojama apie istorinę ir aktualiąją Lietuvos žydų kultūrą, skambės žydų muzika. Įėjimas nemokamas.

Renginys yra Vilniaus žydų viešosios bibliotekos vykdomo tęstinio projekto „Žydų kultūros ir istorijos horizontai Lietuvos regionuose" dalis. Profesionalių lektorių, bibliotekininkų bei muzikantų komanda lanko Lietuvos miestus ir miestelius, vykdydami edukacinę-kultūrinę programą, kurioje persipina istorija, idėjos, diskusijos ir koncertai.

Lietuvoje gyvenusių ir kūrusių žydų bendruomenių įnašo ne tik į valstybės kūrimą, bet ir kultūrinio tapatumo formavimą, nagrinėjimas ilgą laiką vyko platesnei publikai dažnai neprieinamuose moksliniuose diskursuose. Aktyvus, veiklus pažinimas daugiausia telkėsi Lietuvos didmiesčiuose, tačiau pastaruoju metu situacija ėmė keistis.

Renginio organizatoriai yra įsitikinę, kad itin svarbu skatinti Lietuvos žydų įtakos mūsų šalies raidai suvokimą, šviesti apie litvakų istorinį reikšmingumą ir esamą padėtį, o į šią veiklą įtraukti ne tik didžiųjų miestų, bet ir mažesnių Lietuvos miestų piliečius. Projekto komanda ketina aplankyti Klaipėdą, Šiaulius, Žagarę, Joniškį, Panevėžį, Kėdainius, Kauną, Alytų ir Marijampolę.

Susirinkusiųjų Šiauliuose laukė pranešimai apie žydų kultūrą Lietuvoje ir litvakų kasdienybę, išskirtinės programos žydų muzikos koncertas.

RENGINIO PROGRAMA

Muzikinė įžanga: pasirodo muzikantas Borisas Kirzneris (smuikas)

Pranešimas: Žilvinas Beliauskas. „Žydiškoji kultūra Vilniuje ir Lietuvoje"
(Vilniaus žydų viešosios bibliotekos vedėjas)

Muzika: pasirodo Michailas Jablonskis (gitara, vokalas)

Paskaita: Akvilė Naudžiūnienė. „Litvakų kasdienybės spalvos"
(Vilniaus universiteto Istorijos fakulteto doktorantė, lektorė)

Muzikinis renginio uždarymas: pasirodo B. Kirzneris ir M. Jablonskis

Projektą „Žydų kultūros ir istorijos horizontai Lietuvos regionuose" kartu su partneriais vykdo Vilniaus žydų viešosios bibliotekos labdaros ir paramos fondas. Projektas iš dalies finansuojamas Lietuvos kultūros fondo.

Informaciją teikia projekto vadovas, Vilniaus žydų viešosios bibliotekos komunikacijos koordinatorius Ugnius Babinskas tel. +37064885433, el. p. info@vilnius-jewish-public-library.com.