Spalis 2018

Šiaulių apskrities Povilo Višinskio viešajai bibliotekai grąžinta restauruota knyga

2018 m. gegužės 31 d. Šiaulių apskrities Povilo Višinskio viešajai bibliotekai buvo grąžinta „Aušros“ muziejaus Restauravimo centre restauruota L. Tolstojaus knyga „Pasaka apie tris brolius ir nebilę seserį, seną velnią ir tris velniūkščius" (1921 m.).

Muziejaus restauratoriai, bendradarbiaudami su bibliotekininkais, ne tik atnaujino jau antrąją knygą, bet ir konsultavo bibliotekininkus kaip teisingai saugoti retus vertingus spaudinius. 2016 m. buvo restauruota knyga „Abėcėlinis Kauno gubernijos apgyvendintų vietų sąrašas“. Plačiau apie tai skaitykite čia>>.

Knygos būklė prieš restauravimą buvo labai bloga. Viršelio apdaila buvo nuplyšusi, medžiaginė juostelė atšokusi, lapai sudėti į krūvelę, suklijuoti klijais ir priklijuoti prie viršelio nugarėlės. Kai kurie lapai papildomai buvo sutvirtinti popieriaus juostelėmis. Lapų popierius pageltęs, plonas, trapus, jų paviršius labai purvinas, kampai nuplėšti, nučiupinėti, gausu įvairaus dydžio ištrupėjimų, įplyšimų.

Restauruojant knygą, jos blokas buvo išardytas, paviršiniai nešvarumai valyti mechaniškai teptuku, trintuku, milteliniu trintuku, vatos tamponėliais. Lapai plauti drungno vandens vonelėse, pašarminus amoniaku, neutralizuoti sotaus kreidos tirpalo vonelėse. Trūkstami fragmentai atkurti lietuoju popieriumi, įplyšimai užkaišyti jo plaušeliais ir sutvirtinti japonišku ilgapluoščiu popieriumi. Lapai įklijinti ir presuoti mechaniniame prese tarp geo tekstilės bei gerai drėgmę sugeriančios medžiagos ir lentų. Popieriui išdžiuvus, atkuriamojo popieriaus siūlės gludintos skalpeliu. Lapai presuoti mechaniniame prese pradžioje po vieną, vėliau sudėjus į lankus ir, galiausiai, suformavus visą bloką. Atlikti apdailos darbai, blokas paruoštas ilgalaikiam saugojimui berūgščio kartono aplanke.

Darbus atliko I-os kvalifikacinės kategorijos dokumentų restauratorė Elvina Karosienė.

Informaciją teikia Šiaulių „Aušros“ muziejaus Restauravimo centro vedėja Vita Andrulienė tel. 8 41 52 43 84, el. paštu restauravimas@ausrosmuziejus.lt.

Akimirkos iš knygos grąžinimo skelbiamos „Aušros“ muziejaus facebook puslapyje čia>>.

Knygos išvaizda po ir prieš restauraciją: