Liepa 2017

Šiaulių „Aušros“ muziejaus darbuotojų ekskursija – įkvepimas kurti

2017 m. birželio 30 d.–liepos 1 d. Šiaulių „Aušros“ muziejaus darbuotojai leidosi į tradicinę pažintinę ekskursiją. Šiais metais pasirinktas maršrutas – Lietuva–Latvija–Estija, kurio metu buvo aplankyti keturi kaimyninių šalių muziejai.

Pirmasis aplankytas objektas – Turaidos muziejus-rezervatas. Jo teritorijoje muziejininkus sužavėjo ne tik Turaidos mūrinė pilis, bet ir Turaidos Rožės legenda apie merginos Majos ir pilies sodininko meilę. Rezervate apžiūrėta bažnyčia ir Bažnytkalnis, Liaudies dainų parkas ir dvaro ūkio centro statiniai. 43,63 ha teritorijos muziejus-rezervatas ypač turtingas archeologijos, architektūros, istorijos ir meno paminklais, pasakojančiais apie tai, kas įvyko prieš tūkstantį metų, pradedant nuo II a.

Pasigėrėję iš pilies bokšto matomais žaliuojančiais Latvijos miškais, kelionę darbuotojai tęsė Estijos nacionaliniame muziejuje (Tartu), kuris apstulbino interaktyviu estų kultūros perteikimu pasitelkiant garso ir vaizdo efektus. 63 mln. Eur kainavęs muziejaus projektas, duris atvėręs 2016 m., įsikūrė buvusios sovietų karinės bazės vietoje, taip akcentuojant istorinės atminties svarbą ir problemiškumą. Jame išsamiai pristatomos Estijos šaknys: kalbos kilmė, ryšiai su kitomis kultūromis, tautinių mažumų istorija, tradicijos bei papročiai.

Išsamiau pažinę estų etnografinę kultūrą, muziejininkai persikėlė į Estijos sostinę Taliną, kuriame aplankė 2006 m. atidarytą, vieną iš moderniausių Estijoje – KUMU meno muziejų. Jame eksponuojami Estijos klasikų bei šiuolaikinio meno atstovų darbai. Čia sukaupta didžiausia estų menininkų darbų kolekcija – apie 60 tūkstančių meno kūrinių.

Turtingą įspūdžiais kelionę muziejaus darbuotojai užbaigė vienoje iš populiariausių lankytinų vietų Baltijos šalyse – Hidrolėktuvų uostų muziejuje. Muziejaus ekspozicija žavi Žiulio Verno romanų ir mokslinės fantastikos elementų derme. Daugelis muziejaus eksponatų –interaktyvūs, papildyti kompiuterine grafika, vaizdo ir garso medžiaga. Labiausiai lankytojus čia vilioja galimybė iš vidaus apžiūrėti 1935 m. Anglijoje statytą povandeninį laivą „Lembit", kuris per vieną minutę galėjo nusileisti net į 900 metrų gylį.

Muziejaus darbuotojai iš kasmetinės kelionės grįžo ne tik praturtėję žiniomis apie latvių legendas ir estų kultūrą, bet ir pilni naujų idėjų, kurias, tikimės, pavyks pritaikyti ateityje plečiant ir tobulinant Šiaulių „Aušros" muziejaus veiklą!

Fot. E. Tamošiūnas. Daugiau akimirkų – Šiaulių „Aušros“ muziejaus facebook'e.