Gruodis 2017

Išleista nauja knyga apie menininką G. Bagdonavičių

2017 m. lapkričio 18 d. Šiaulių knygų mugėje buvo pristatyta Šiaulių apskrities Povilo Višinskio bibliotekos išleista knyga „Gerardas Bagdonavičius ir Šiaulių krašto knygos ženklai" ir dokumentinis filmas „Menininką Gerardą Bagdonavičių prisimenant". Šie meninininką įamžinantys darbai buvo rengiami bendradarbiaujant su Šiaulių „Aušros" muziejumi.

G. Bagdonavičius ne vienerius metus talkino „Aušros" muziejui. Menininkas didelę dalį savo kūrinių, dažnai parsivežtų iš muziejininkų etnografinių ekspedicijų, perdavė muziejui. 1982 m. G. Bagdonavičius muziejui skyrė ir 207 knygas, po mirties (1986 m.) pateko dar 179. Didžiąją menininko kūrybinio palikimo dalį, muziejui perdavė našlė Marija Bagdonavičienė. Be knygų, G. Bagdonavičiaus palikimą muziejuje sudaro archyvas (2 593 vnt.), asmenininiai daiktai bei baldai (98 eksp.), meno kūriniai (3 800 darbai).

G. Bagdonavičius yra sukūręs apie 5000 įvairiausių dailės darbų. Jo kūriniai saugomi 11 Lietuvos muziejų, privačiose kolekcijose, tačiau didžiausia dalis – Šiaulių „Aušros" muziejuje.

„Aušros" muziejaus darbuotojai ištisą dešimtmetį tyrinėja G. Bagdonavičiaus kūrybinį palikimą, o šio kruopštaus darbo rezultatas – sudarytas dailininko kūrinių albumas ir katalogas – „Gerardas Bagdonavičius. Tapyba / Grafika / Dizainas / Fotografija" (2011 m.), kurį galima įsigyti visuose „Aušros" muziejaus padaliniuose.

Leidinyje pateikiami G. Bagdonavičiaus biografijos faktai, jo kūrybos apžvalga, bibliografija. Albumas iliustruotas meniniu ir istoriniu požiūriu vertingiausiais dailininko kūriniais (295 iliustracijos), o kataloge pateikiami Lietuvos muziejuose saugomų kūrinių (4 421 eksponatas), aprašai ir reprodukcijos iš „Aušros" muziejaus rinkinių. Šis leidinys – dailininko kūrybos įvertinimo, įamžinimo, pagarbos ir padėkos ženklas, duoklė iškiliajam šiauliečiui. Leidinio rėmėjas – Lietuvos Respublikos Kultūros rėmimo fondas.

Šiaulių apskrities Povilo Višinskio bibliotekai rengiant dokumentinį filmą „Menininką Gerardą Bagdonavičių prisimenant" Fotografijos muziejuje buvo filmuojami įvairūs, su G. Bagdonavičiumi susiję eksponatai, jo gaminti ir naudoti fotoaparatai. Bibliotekai buvo perduotos kelios dešimtys eksponatų vaizdų kopijų, kuriose meninininko kūriniai, ekslibrisai, nuotraukos, surinktos liaudies skulptūros, švilpukų kolekcija, jo namuose buvę ar pagaminti baldai, paties tapyti paveikslai, antspaudai.

Plačiau apie Šiaulių apskrities Povilo Višinskio bibliotekos projektą skaitykite čia.