Renginių kalendorius

  Spalis 2018  
P A T K Pn Š S
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Fotografijos muziejuje – Šiaulių mėgėjiško kino istorijos

2018 m. vasario 9 d., penktadienį, 16 val. Fotografijos muziejuje (Vilniaus g. 140, Šiauliai) Šiaulių kino meno klubas ir Fotografijos muziejus rengė Šiaulių mėgėjiškų kino filmų peržiūrą. Renginyje lankytojai išgirdo istorijas apie filmų kūrimą ir jų autorius, plačiau sužinojo apie Fotografijos muziejuje saugomus 1943–1989 m. Šiaulių mėgėjiško kino kūrėjų filmus. Renginį vedė Šiaulių kino meno klubo pirmininkas Viktoras Gundajevas. Įėjimas nemokamas.

Kino kūrėjai Šiaulius atrado dar tarpukariu įamžinę miestą 1928 m. Šiaulių kino kronikoje ir taip susieję miestą su Lietuvos kino istorija. Tai nebuvo šiauliečių kūryba – miestą kino juostoje fiksavo iš Rygos atvykę latvių kino dokumentininkai. Šiauliečių kino pradžia siejama su 1943 m., kai Šiaulių „Aušros" muziejaus fotografas Stasys Ivanauskas profesionalia vokiška filmavimo kamera nufilmavo žvejybą Dubysos upėje bei Bijotės ežere, ta pačia kamera taip pat įamžinta ir muziejaus evakuacija – kultūros vertybių gelbėjimas nuo karo veiksmų. Vėliau muziejaus veikla buvo įamžinta 1974 ir 1983 m. kurtuose filmuose apie Fotografijos muziejų ir Šiaulių „Aušros" muziejų.

Šiaulių kino meno klubas šiemet švenčia 30-ies metų gyvavimo sukaktį ir mini Lietuvos kino mėgėjų draugijos Šiaulių skyrius 50-metį. Pasak V. Gundajevo, iki 1990 m. Šiauliuose kiną kūrė mėgėjai, kurie, priešingai nei profesionalai, buvo mažiau varžomi sovietinės valdžios cenzūros, pateikdavo tikresnį kasdienės realybės vaizdą.

Kino vakare Fotografijos muziejuje daugiausiai dėmesio buvo skiriama minėtojo laikotarpio Šiaulių kino mėgėjų darbams, apimantiems plačią anuometinio miesto panoramą. Susirinkusieji išvydo Adolfo Gaškausko septintajame ir aštuntajame dešimtmečiuose įamžintas sporto ir kultūros šventes, lenktynes, muzikos koncertus bei kitus renginius, galėjo susipažinti su Jono Danilaičio darbais, kuriuose užfiksuotas Šiaulių pedagoginio instituto (būsimojo Šiaulių universiteto) gyvenimas, miesto šventės. Sovietmečio pabaigą ir šiauliečių kelią į Nepriklausomybę atskleidė Zigmo Ripinskio kurta Šiaulių kronika ir filmas „Kelias į laisvę". Buvo pristatyti ir kino mėgėjų Rimanto Vencevičiaus, Česlovo Žalio ir Laimučio Gudinavičiaus kurti dokumentiniai filmai apie savo laikmečio žmones, įdomias asmenybes - gydytoją Zigmą Vaišvilą, menininką Gerardą Bagdonavičių ir kitus.

Kino mėgėjai, menininkai savo darbuose įamžino praėjusio laikmečio dvasią ir kasdienio gyvenimo akimirkas tik jiems būdingu savitu stiliumi, kurio negalima pajausti žvelgiant į oficialią totalitarinės valstybės užsakomąją vaizdo medžiagą. Todėl šiauliečių kino mėgėjų kūriniai yra autentiškas, asmeniškas praeities liudijimas, perteiktas betarpiško įvykių dalyvio žvilgsniu.

Fotografijos muziejuje šiuo metu yra saugoma per 40 mėgėjiško kino bei vaizdo juostų. Užsibrėžta ateityje šį rinkinį kaupti aktyviau. Tikimasi, kad kino vakare pristatyti muziejaus fonduose saugomi kūriniai paskatins šiauliečius, išsaugojusius asmeniniuose archyvuose senąją kino medžiagą, pasidalinti informacija apie ją ir, galbūt, perduoti muziejui, taip išsaugant vertingą vizualinės kultūros palikimą ateities kartoms.

Informaciją teikia Šiaulių „Aušros" muziejaus Fotografijos skyriaus muziejininkas Andrius Skuolis, tel. 8 41 524396.

« Atgal