Renginių kalendorius

  Spalis 2018  
P A T K Pn Š S
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

„Aušros“ muziejaus paroda „Simboliai ir ženklai Julijos Daniliauskienės karpiniuose“, skirta Baltų vienybės dienai

2018 m. rugsėjo 22 d. Jelgavos regioniniame turizmo centre (Latvija) atidaryta paroda „Simboliai ir ženklai Julijos Daniliauskienės karpiniuose". Paroda, skirta Baltų vienybės dienai paminėti, veiks iki 2018 m. spalio 31 d.

Julija Daniliauskienė (1926-2009) gimė nepriklausomoje Lietuvoje Darijos Zubovaitės ir agronomo, žemės ūkio ministro Stasio Putvinskio šeimoje Šilo Pavėžupyje (Kelmės r.). 1941 m. su šeima buvo ištremta iš Lietuvos (tėvas mirė lageryje). Penkiolika gražiausių J. Daniliauskienės jaunystės metų prabėgo Sibire. Į Lietuvą ji grįžo 1956 m. su trimis dukromis ir to paties likimo vyru etnografu Antanu Daniliausku (1926-1983).

Tautodailininkės, tarptautinį pripažinimą pelniusios popieriaus karpinių meistrės, Šiaulių „Aušros" muziejaus bičiulės, J. Daniliauskienės karpiniai - tai savita dabartinės liaudies grafikos atmaina. Pagrindiniai jos kūrybos šaltiniai - gamta, tautodailė ir jautri meninė prigimtis - susilieja į visumą ir atskleidžia meninės technikos meistrystę bei išradingumą.

J. Daniliauskienės karpiniai primena mūsų tautos kultūrinį palikimą. Senosios formos ir vaizdiniai atrasti iš naujo, sukuria savojo laikmečio ženklus, savo kultūros įvaizdį. Nuo atskiro meninio ženklo, ornamento segmento menininkė išplėtojo karpinių meną iki sudėtingiausių kompozicijų, dekoratyvių grafikos lakštų. J. Daniliauskienė išliko optimistė, nors nevengė ir rūstesnių temų bei monumentalios išraiškos. Karpiniuose vyrauja vitališki augalų motyvai bei abstrahuotos geometrinės kompozicijos, turinčios baltiškų ženklų ir simbolių bruožų. Jos darbams būdingas stiliaus aiškumas, harmonija ir darna.

Parodoje pristatomi kūriniai - ornamentinės ženklų struktūros, sietinos su senąja Lietuvos kultūra, tautos dvasia. Stilizuotai vaizduojami senieji baltų simboliai ir ženklai (svastika, kryžius, ratas, paukštis ir kt.) šiuolaikiniame kontekste įgauna kitą prasmę: istorinę, socialinę, politinę. Užkoduoti vaizdiniai kviečia parodos lankytojus surasti besiskleidžiančias baltiškųjų ženklų interpretacijas, pažvelgti į ženklus ne tik iš šių dienų perspektyvos, bet ir prisiminti juos gaubiančią sakralumo aurą.

Su J. Daniliauskienės vardu siejamas primirštos, tačiau XIX-XX a. pradžioje lietuvių buityje itin pamėgtos kūrybos - karpinių - klestėjimo laikas. 2008 m. J. Daniliauskienė didžiąją kūrybinio palikimo dalį (1556 karpinius) padovanojo „Aušros" muziejui. Jos kūrinių yra ir kituose Lietuvos ir užsienio muziejuose.

« Atgal