Renginių kalendorius

  Spalis 2018  
P A T K Pn Š S
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Archeologiniai metodai taikomi ir XX a. istorijos tyrimams

Šiaulių „Aušros" muziejaus archeologas Gvidas Slah ėmėsi archeologiniais metodais atkasti žmogaus griaučius, 2013 m. rudenį aptiktus M. Valančiaus gatvėje Šiauliuose, prekybos centro statybos vietoje.

Pradėjus darbus iš karto buvo aišku, kad tai ne archeologinis laikotarpis, o XX a., mat mirusiojo dantys buvo plombuoti. Sužinojęs apie radinį, Šiaulių miesto policijos komisariatas pasiėmė atkastojo kaukolę ir ketino pradėti ikiteisminį tyrimą.

Preparuojant palaikus, buvo rasti trijų žmonių griaučiai. Šalia jų aptiktas ir II pasaulinio karo vokiečių kareivio žetonas, išsklaidęs daug neaiškumų. Pagal numerį nustatyta, kad kareivis turėjo būti desantininkas. 1944 m. aerofotografijoje matosi, kad šioje vietoje zigzagu eina apkasas. Visi skeletai turi įvairių sužalojimo žymių, tarp kaulų rasta kulka. Greičiausiai vokiečių kareiviai žuvo apkase ir buvo užversti žemėmis. Greta aptikta pavienių žmonių kaulų, dviejų kaukolių dalys.

Prie palaikų taip pat buvo rastas tabokos kapšelis, dvi pypkės, suktinių vyniojimo popieriukai, parkeris, užrašų knygutė, skutimosi peiliukų pakuotė, piniginė, šukos. Vienas kareivis buvo apsiavęs uniforminiais batais.

Tolesniu vokiečių kareivių palaikų likimu rūpinsis Kultūros paveldo departamentas prie LR kultūros ministerijos. Jei dar gyvi žetoną turėjusio kareivio giminaičiai, po šitiek metų juos pasieks žinia, kur ir kada žuvo jų tėvas ar senelis.

Už pagalbą atkasant palaikus, archeologai dėkingi savanoriams Dainiui Buivydui, Mariui Mačiulaičiui, Žileli Slah, Gedimui Pučkiui, Sauliui Kimontui.

 

Informaciją teikia Šiaulių „Aušros" muziejaus Archeologijos skyriaus muziejininkas Gvidas Slah, tel. 8 695 88163.

« Atgal