Renginių kalendorius

  Spalis 2018  
P A T K Pn Š S
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

2017 m. vasario 25 d. Žaliūkių malūnininko sodyboje (Architektų g. 73, Šiauliai) vyko tradicinė žiemos šventė – Užgavėnės. Susirinkusieji turėjo progą paragauti mielinių, čirvinių, bulvinių ir visokių kitokių blynų, rinkti „Linksmiausią blyninę", sutikti „Baisiai gražių Morių" paradą, dūkti su persirengėliais, stebėti Lašininio ir Kanapinio kovą, vaišintis Žaliūkių duonele ir sočiuoju šiupiniu, linksmintis su svečiais iš Vilniaus – liaudiškos muzikos kapelija „Sutaras", Šiaulių kapela „Šelmiai" ir folkloro ansambliais.

Šventės rengėja Šiaulių miesto savivaldybė ir organizatoriai – Šiaulių kultūros centras ir „Aušros" muziejus – pasirūpino, kad šventėje netrūktų peno dvasiai ir kūnui: tradicines Užgavėnių dainas, šokius ir muziką atliko geriausi Šiaulių miesto muzikiniai kolektyvai ir pirmą kartą į Žaliūkių malūnininko sodybą užsukę svečiai iš Vilniaus – liaudiškos muzikos kapelija „Sutaras" (vad. Antanas Fokas), buvo daug ir įvairių vaišių.

Užgavėnės neįsivaizduojamos be liaudiško teatro elementų. Pasislėpus po kauke, galima linksmiau ir drąsiau juokauti, atviriau pokštauti ir žaisti, pakibinti kaimyną ar kaimynę. Šiauliečiai taip pat buvo kviečiami nepamiršti kaukės, pasipuošti tradiciniais Užgavėnių atributais, kurie padėtų įsijausti į šventinę nuotaiką. Atėjusiais be kaukės pasirūpino naujas šventės partneris – Šiaulių profesinio rengimo centras. Buitinių paslaugų skyriaus mokiniai visiems norintiems kaukes piešė ant veido.

Šiemet pirmą kartą Užgavėnėse organizuoti „Baisiai gražios Morės" rinkimai, kuriuose dalyvavo net 16 Morių. Jas kūrė ir išpuošė mokyklų, nevyriausybinių organizacijų, lopšelių-darželių ir kt. įstaigų atstovai. Visos šventės metu susirinkusieji Žaliūkių malūnininko sodyboje galėjo apžiūrėti rinkimų dalyves ir balsuoti už labiausiai patikusią. Daugiausiai šventės dalyvių simpatijų sulaukė ir „Baisiai gražia More" pripažintas Šiaulių „Sandoros" progimnazijos kūrinys.

Senolių išmintis byloja – „Kas blynų per Užgavėnes bus neragavę, tai tas pats kaip dūšią velniui atidavę". Kad taip nenutiktų, tik Užgavėnių šventei susibūrusios blynų kepėjų komandos vaišino blynais ir varžėsi jau ne vienerius metus vykstančiuose linksmiausios blyninės rinkimuose, kuriuose dalyvauti šiais metais užsiregistravo vienuolika ugdymo įstaigų, bendruomenių, nevyriausybinių organizacijų komandų. Autoritetinga komisija, kurią sudarė Žyds, Ubags ir Ožys viso renginio metu vertino kepamų blynų gardumą bei išradingumą. Šventės pabaigoje linksmiausia blynine pripažinta Šiaulių nevyriausybinių organizacijų konfederacijos komanda.

„Aušros" muziejaus gaspadinės pasirūpino pagrindiniu Užgavėnių valgiu – šiupiniu, kurį virė pagal senolių receptus – su kiaulės uodega. Žaliūkių malūnininko sodyboje įsikurė ir Užgavėnių turgelis, tad susirinkusieji galėjo ne tik pasilinksminti ar sočiai pavalgyti, bet ir nusipirkti lauktuvių.

Po atkaklios Kanapinio ir Lašininio kovos atėjo laikas šventės kulminacijai – Morės deginimui, kuris Šiauliuose tapo įspūdingu ir neįprastu reginiu. Užuot uždegus vieną pagrindinę Morę, buvo sudegintos ir visos šešiolika „Baisiai gražios Morės" rinkimų dalyvės. Šventės organizatoriai įsitikinę, kad sudeginus tiek Morių šalčiai ir žiema pasitrauks, nusinešdami kartu susikaupusias negandas ir blogį.

Organizatoriai dėkoja šventės partneriui – Šiaulių profesinio rengimo centrui, informaciniams rėmėjams: žiniasklaidos grupei „Etaplius", dienraščiui „Šiaulių kraštas", dienraščiui „Šiaulių naujienos", Šiaulių apskrities televizijai, „Saulės radijui", spaustuvei „Titnagas".

Nuotr. E. Tamošiūno. Daugiau akimirkų iš renginio – Žaliūkių malūnininko sodybos facebook'e.

Informaciją teikia Šiaulių „Aušros" muziejaus Etnografijos skyriaus vedėja Sigita Milvidienė, tel. (8 41) 21 11 98, Šiaulių kultūros centro Renginių organizavimo skyriaus etninės kultūros specialistė Aušra Brijūnienė, tel. (8) 41 52 56 93.

 

 

« Atgal