Rugpjūtis 2017

Muziejai kvietė į atradimų pasaulį

Lietuvos parodų ir kongresų centre Litexpo, Vilniuje, lapkričio 6–7 dienomis vyko 5-oji mokyklų įrangos, mokymo priemonių ir technologijų paroda „MOKYKLA 2015“, kurioje jau trečius metus iš eilės dalyvavo ir Lietuvos muziejų asociacija (toliau – LMA). Parodos šūkis „Mokykla be sienų" puikiai atitinka ir Lietuvos muziejų siekius, kurie jau keletą metų plėtoja „MuMo" idėją, t. y. „Muziejus – mokyklai". Muziejai siekia padėti mokykloms įgyvendinti Mokyklos be sienų koncepciją – ieškoti, kurti, atrasti, bendrauti neįprastoje aplinkoje ir neįprastais mokymosi būdais.

Šiemet parodoje dalyvavo 28 Lietuvos muziejai, kurie pristatė naujausias edukacines programas, kruopščiai atrinktas pagal parodos tematiką – Atradimų laboratorija, Mokytojo profesijos prestižas ir Pilietiškumo alėja. Tikimės, kad susitikimai šiose erdvėse griovė stereotipus apie muziejus ir parodė, kokie jie gali būti įdomūs, besikeičiantys ir interaktyvūs.

Parodoje veikusioje „Atradimų erdvėje" dalyvavę muziejai pristatė veiklas, jungiančias gamtos mokslus, technologijas, meną ir istoriją. 2014 m. parodoje muziejai pristatė edukacines programas, sukurtas bendradarbiaujant su mokyklomis. Šiais metais pristatyta dar viena naujovė – muziejai, susibūrę į šešis tematinius klasterius, pristatę jungtines edukacines programas.

„Gamtos ir namų laboratorijoje" lapkričio 6 d. dalyvavo Energetikos ir technikos, Molėtų krašto, Palangos gintaro ir Kretingos muziejai. Jie pakvietė dalyvius atlikti eksperimentus su vandeniu, supažindino su vaistažolių ir gilių kavos nauda, senoviškais matavimo būdais bei išmokino atskirti gintarą nuo kitų medžiagų. Lapkričio 7 d. laboratorijos dalyviai pasikeitė ir į atradimus pakvietė A.Baranausko ir A. Vienuolio-Žukausko memorialinio muziejaus filialas Arklio muziejus, Lietuvos jūrų ir Lietuvos teatro, muzikos ir kino muziejai. Čia buvo galima nusilieti žvakę, susipažinti su žvejo gyvenimu, paragauti grikinės „babkos" ir pamuzikuoti.

„Istorijos ir meno laboratorija" lapkričio 6 d. kvietė tapti archeologais, gaminti viduramžio kario šarvus, pasimatuoti lietuvių tautinius drabužius, susipažinti su senoviniais namų apyvokos daiktais ir įrankiais, pasigaminti medinių žaislų ir susipažinti su muzikos instrumentais. Šiame gausiame ir įvairiame klasteryje dalyvavo Alytaus kraštotyros, Rokiškio krašto, Trakų istorijos, Mažosios Lietuvos istorijos, Zanavykų, Lazdijų krašto, Lietuvos teatro, muzikos ir kino muziejai. Lapkričio 7 d. vyresnių klasių moksleivius susipažinti su technikos išradimais, naudojamais mene, sukonstruoti „camera obscura" modelį, kurti skulptūras, įkvėptas literatūros kūrinių, sukurti garso takelį kino filmui ir nupiešti „aklą" piešinį kvietė Nacionalinė dailės galerija, Maironio lietuvių literatūros muziejus, Lietuvos dailės muziejaus Meno pažinimo centras, Lietuvos teatro, muzikos ir kino muziejus.

„Kelionių laboratorija" lapkričio 6 d. kvietė pakeliauti tarp žemės ir dangaus – susipažinti su kosmologija, pasigaminti saulės laikrodį, išmokti nustatyti medžių amžių ir sužinoti, kodėl delfinai vadinami navigatoriais. Šioje kelionėje dalyvius lydėjo Lietuvos etnokosmologijos, Klaipėdos laikrodžių, Palangos gintaro ir Lietuvos jūrų muziejai. Kauno miesto, Lietuvos jūrų ir A.Baranausko ir A. Vienuolio-Žukausko memorialinio muziejaus filialas Arklio muziejus kvietė pratęsti kelionę lapkričio 7 d. Jos metu supažindino su įvairiais keliavimo būdais, pristatė, kokios transporto priemonės važinėjo XIX a. pab.–XX a. vid. ir mokė pasigaminti transporto priemonių modeliukus, supažindino su arklių ganymo tradicijomis ir kt.

Lietuvos švietimo istorijos, Pasvalio krašto ir Šiaulių „Aušros" muziejai lapkričio 6 d. suvienijo savo jėgas mokytojo profesijos „Prestižo erdvėje" ir pristatė bendrą edukacinį užsiėmimą – „Mokykla vakar ir šiandien".

Lietuvos nacionalinis, Lietuvos jūrų, Vytauto Didžiojo karo, Pasvalio krašto, Šiaulių „Aušros", Muitinės bei kiti muziejai kartu su Nacionaliniu muziejumi LDK valdovų rūmai ir Istorine prezidentūra lapkričio 6–7 d. veikė „Pilietiškumo alėjoje". Dauguma pripažįsta, kad būtina skatinti pilietinį, tautinį ugdymą, mokyti jaunimą didžiuotis savo šalimi, kalba, istorija, apie tai kalbama mokyklų programose, atskirai netgi mokoma pilietiškumo, bet tik mažuma tai iš tiesų daro. Lietuvos muziejai yra viena svarbiausių grandžių pilietiškumo ugdymo procese. Akivaizdus to įrodymas – pilietiškumo alėjoje šiemet panoro dalintis mintimis – tik muziejai. Dalyviai ne tik susipažino su valstybės simboliais ir krašto istorija, bet įsimaišę į parodos lankytojų minią galėjo dalyvauti orientacinėse varžybose, tapti slaptais agentais.

Turiningą muziejų programą ir gausų jų dalyvavimą parodoje „Mokykla 2015" lėmė LR kultūros ministerijos ir Lietuvos kultūros tarybos parama.

Parengė Skaidra Grabauskienė,
LMA Švietimo sekcijos valdybos narė, Kauno miesto muziejaus Edukacinių programų ir renginių skyriaus vedėja

Dėl papildomos informacijos prašome kreiptis:
Renata Treigienė, LMA Švietimo sekcijos vadovė, Lietuvos jūrų muziejaus Edukacijos ir lankytojų aptarnavimo skyriaus vedėja
Tel. +370 614 91198, el. paštas r.treigiene@muziejus.lt

Dėl kontaktinės informacijos prašome kreiptis:
Lolita Valužienė, LMA atsakingoji sekretorė, projekto vadovė
Tel. +370 684 23404, el. paštas muzasoc@gmail.com

Nuotr. L. Valužienės.

Daugiau akimirkų iš renginio žiūrėkite muziejaus profilyje facebook'e.