Renginių kalendorius

  Spalis 2018  
P A T K Pn Š S
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Susitikimas su parodos „Kražių portretas. Sugrįžimas“ autoriumi M. Kavaliausku

2016 m. spalio 27 d. Fotografijos muziejuje (Vilniaus g. 140, Šiauliai) fotografo Mindaugo Kavaliausko paroda „Kražių portretas. Sugrįžimas" buvo papildyta dar vienu eksponatu – fotografija, kurioje užfiksuota šermenų scena Čikagos priemiestyje Cicero 1915 m.

Fotografiją 2002 m. „Kražių portreto" autorius surado apleistame name Kražiuose. Netikėtas sutapimas – autorius kurį laiką gyveno toje pačioje Cicero gatvėje, kaip ir nuotrauką padaręs amerikietis fotografas.

2016 m. spalio 25 d. sukako šimtas vieneri metai nuo nuotraukoje pažymėtos datos. Šia proga Mindaugas Kavaliauskas kvietė parodos žiūrovus pašnekesiui apie parodoje pasakojamas migracijos, išvykimų ir sugrįžimų istorijas.

Didžiąją 2000-ųjų metų dalį lietuvių fotografas Mindaugas Kavaliauskas praleido Čikagoje, planuodamas, kad kai jo klajonės ir studijos užsienyje baigsis, jis grįš į Lietuvą ir imsis kūrybinio dokumentinio projekto apie mažą miestelį ar bendruomenę. Autorius manė, kad to darbo įžvalgos galėtų atskleisti gyvenimo būdą ir nuotaikas jo šalyje trečiojo tūkstantmečio pradžioje, Lietuvai bekeliaujant į Europą.

Paskutinį vakarą, praleistą JAV, fotografas buvo pakviestas į lietuvių vakarėlį pietvakarių Čikagoje, Stiknių miestelyje (Stickney) pas fotografą ir visuomenės veikėją Algimantą Kezį, vienodai gerbiamą ir išeivių kartos, ir tarybukų, laikomą naujai atvykusiųjų globėju. Vakarėlyje sutiktas pažįstamas kunigas iš Lietuvos, Kražių klebonas Alionidas Budrius, kurį prieš penkmetį buvo sutikęs Prancūzijoje, pasiūlė būsimo fotografinio projekto modeliu rinktis Kražius.

2001 m. rudenį, po studijų Šveicarijoje, Mindaugas Kavaliauskas grįžo į Lietuvą ir pasinėrė į Kražių „matavimą" naujajam projektui. Pirmieji vizitai neatrodė įkvepiantys – šalti rudeniniai peizažai ir tuščios miestelio gatvės atrodė sunkiai prakalbinamos. 2002-aisiais, fotografas sugrįžta jau su fotoaparatu rankoje ir diktofonu kišenėje. Beldžia į duris, susitinka su žmonėmis, seka paskui juos jų vienatvėje, lauko darbuose, bendruomenės susirinkimuose, laidotuvėse ir atlaiduose, fiksuoja jų gyvenimo būdą ir kovą su kasdienybės vargais. Vasarą jis stabteli prie apleisto namo miestelio pakraštyje. Nei langų, nei durų, tik pernykščiai lapai susimaišę su išmėtytomis fotografijomis, šeimos albumais. Fotografas ir savo kolegų darbo gerbėjas: dėmesingai surenka rastas fotografijas. Grįžęs namo į Kauną, iš automobilio iškrauna fotografijas garaže ir palieka vėlesnei peržiūrai.

2003 m. pavasarį parodų pavidalu pradėtas rodyti Mindaugo Kavaliausko projektas „Kražių portretas“ buvo vienas pirmųjų fotografinių darbų, sukurtų jau nepriklausomoje Lietuvoje ir nagrinėjančių senstančios visuomenės ir jaunų žmonių migracijos į užsienį temą. „Kražių portretas", pristatytas dešimtyse parodų daugelyje Lietuvos miestų, Europos šalių, net Kinijoje ir Australijoje, 2009 m. įgavo fotoalbumo formą. 2003 m. kovą, beruošdamas projekto „Kražių portretas" premjerinei parodai Vilniaus fotografijos galerijoje, Mindaugas Kavaliauskas pasirinko vieną iš Kražiuose rastų nuotraukų ir ją įrėmino. Fotografija vaizduoja pašarvotą asmenį karste, vaizdingai apdėtą gėlėmis ir vainikais. Ranka užrašytas tekstas byloja: „Alexandras Jurgeleviče Mirė 25 spalino 1915 m.", fotografijos autorystę žymi užrašas „Cicero Photo Studio, 1837–49th Court, Cicero, ILL". Tai ta pati gatvė, kurioje M. Kavaliauskas gyveno JAV 2000-aisiais.

2015–2016 metais, „Kražių portretas" tęsiamas aplankant fotografijų herojus, jiems artimus žmones, siekiant pamatyti ir sužinoti pokyčius jų gyvenime, Kražiuose ir Lietuvoje, taip pat priežastis, kodėl jie pasirinko gyvenimą Lietuvoje ir liko Kražiuose. Pasirinkusiųjų išvykti į Europą ar JAV klausiama, kodėl jie vis dar sugrįžta į Kražius.

Migracija – nuolatinis vyksmas. Šimtametės fotografijos pavyzdys byloja, kad, nors ir miręs JAV, grįžo į Lietuvą fotografijoje.

Fotografijas iš ciklo „Kražių portretas" galima pažiūrėti čia – http://www.kavaliauskas.eu/portrait-of-kraziai/

Paroda veikia iki 2016 m. lapkričio 13 d. Plačiau apie parodą skaitykite čia.

Nuotr. D. Butkevičiaus. Daugiau akimirkų iš renginio – Fotografijos muziejaus facebook puslapyje.

« Atgal